Mazury - kraina tysiąca jezior

Mazury - kraina tysiąca jezior

Kraina Tysiąca Jezior – Mazury, warto tu być

Kraina Tysiąca Jezior – Mazury obejmuje zasięgiem tereny Pojezierza Mazurskiego i Iławskiego. Jest to jeden z najbardziej popularnych turystycznie regionów Polski. Administracyjnie należy do województwa warmińsko – mazurskiego w północno – wschodniej części naszego kraju. Mazury leżą na nizinach, najwyższym wzniesieniem na tych terenach jest Dylewska Góra (312 m. n.p.m.). Nazwa Kraina Tysiąca Jezior wcale to nie przesada. Podobno jest ich tu znacznie więcej (nawet około 2000). Największymi są Śniardwy (ponad 113 kilometrów kwadratowych) i Mamry, a trzecie w Krainie Wielkich jezior Mazurskich nazywa się Niegocin. Mazury graniczą z Warmią, Mazowszem, Podlasiem i Suwalszczyzną, a także Pomorzem. Wielu mieszkańców tego regionu posługuje się gwarą mazurską.

Zmiana granic i nazw

Przed II wojną światową obszar dzisiejszych Mazur zamieszkiwała głównie ludność protestancka, przy czym pod względem narodowościowym mieszkańcy stanowili mieszankę niemieckojęzyczną i polskojęzyczną. Warto wspomnieć, że we wspomnianej wyżej sąsiedniej Warmii (przed rozbiorami) przeważał katolicyzm i przynależność do Polski. W zależności od zmiany granic politycznych tereny Mazur były na przemian germanizowane lub polonizowane. Oficjalnie do Polski  włączone zostały dopiero po II wojnie światowej. Wcześniej znaczna część Mazur należała do państwa krzyżackiego, a także później pruskiego.

Wraz z granicą państwową zmieniło się także nazewnictwo wielu miejscowości. Na przykład dawny Rastembork to dzisiaj Kętrzyn, Nibork stał się Nidzicą, Lotzen Giżyckiem, a Dryfort Srokowem.

Co warto zobaczyć na Mazurach?

Większość ludzi przybywa tu przede wszystkim dla odpoczynku nad wodą. Liczne jeziora przyciągają żeglarzy, kajakarzy, miłośników plażowania. Ale jest też mnóstwo innych atrakcji – pokrzyżackie zamki jak choćby na przykład te w Nidzicy, Pasłęku. Są ciekawe miasta z których najbardziej znane to Węgorzewo, Giżycko, Mikołajki. Warto też zwiedzić mroczne pamiątki po II wojnie światowej w Wilczym Szańcu czy Mamerkach. Natomiast miłośników architektury sakralnej ucieszy na pewno wizyta w sanktuarium Święta Lipka.

Jest też w czym wybierać jeśli chodzi o bazę noclegową począwszy od drogich luksusowych hoteli, przez liczne domy wczasowe, pensjonaty agroturystykę i  kampingi dla osób mniej zamożnych.

Każdy znajdzie coś dla siebie.

Foto: własne

36 thoughts on “Kraina Tysiąca Jezior – Mazury

Dodaj komentarz