Zamek w Nidzicy i zamek w Ostródzie
Zamek w Nidzicy i zamek w Ostródzie pamiątki po Krzyżakach
Krzyżacki zamek w Nidzicy i zamek Ostródzie warto zobaczyć i zwiedzić będąc na Mazurach. W obydwu z nich są muzea, więc można zwiedzać.
Krzyżacki zamek w Nidzicy
Krzyżacki zamek w Nidzicy to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych i najbardziej znanych zabytków w naszym kraju. Stoi na wzgórzu na lewym brzegu Nidy. Zbudowany został przez krzyżaków w stylu gotyckim w latach 1370 – 1409 i był siedzibą zakonnego prokuratora. Wzniesiony jest z cegieł na podmurówce, posiada wewnętrzne i zewnętrzne krużganki. Od początku budowla podobnie jak większość innych zamków miała też wieże. Wieże te są tutaj dwie. Każda z nich jest kwadratowa, masywna o pięciu kondygnacjach. Są one kryte dachami namiotowymi, a w ich podziemiach znajdowało się wiezienie. Budowla stoi na planie prostokąta o wymiarach 50 x 34 metry. Na dziedzińcu postawiona była studnia służąca do zaopatrywania mieszkańców w wodę. W 1517 roku dobudowano podzamcze z jedną dużą wieżą i dwoma mniejszymi. Niestety w końcu osiemnastego wieku podzamcze to spłonęło w pożarze.
W 1410 roku zamek w Nidzicy zdobyli i zajęli rycerstwo polscy. Później jeszcze wiele razy zmieniał przynależność państwową. Był we władaniu Związku Pruskiego, Czechów, a nawet Francuzów, którzy dokonali tu wielkich zniszczeń w 1812 roku. Po odbudowie w latach 1828 – 1830 mieściło się tu wiezienie i sąd. W czasie II wojny światowej w 1945 roku zbombardowały go wojska radzieckie, dlatego przez blisko dwadzieścia lat był ruiną. Później go odbudowano. Co ciekawe w jednej z sal do dziś zachowały się średniowieczne freski.
Natomiast obecnie znajduje się tu muzeum, ośrodek kultury, biblioteka, a także hotel i restauracja.
Zamek w Ostródzie
Budowa tego zamku, podobnie jak wiele innych krzyżackich miała miejsce w drugiej połowie XIV wieku za czasów komtura Guntera von Hohensteina. Inna budowla obronna w mieście stała wcześniej w innym miejscu. Przez pewien czas w Ostródzie były więc dwa zamki. Obydwa w 1381 roku spaliły wojska księcia litewskiego.
Krzyżacy zamek szybko odbudowali. Był otoczony murem i fosą. Wejścia strzegły bramy wjazdowe i zwodzony most. Budowla miała służyć celom obronnym w czasie wojny z Polską.
Na terenie podzamcza mieściły się liczne zakłady rzemieślnicze takie jak browar, młyn, kuźnia, prócz tego były też stajnie, spichlerze. Natomiast w piwnicach znajdowały się zapasy żywności i broń. Podobnie jak w innych zamkach były tu także kaplica, jadalnia, sala rycerska, sypialnie i inne pomieszczenia.
Na przestrzeni wieków zamek w Ostródzie kilkakrotnie zmieniał swój wygląd. Pierwotnie nie miał wież. Wybudowana w XVIII wieku baszta wkrótce uległa zniszczeniu podczas wielkiego pożaru miasta. Jednakże podobnie jak w Nidzicy największe zniszczenia miały tu miejsce podczas II wojny światowej. Armia Czerwona, która przechodziła przez miasto celowo zabytek spaliła, a jego odbudowa nastąpiła dopiero pod koniec ubiegłego stulecia.
Co w okolicy?
Polecamy inne mazurskie pokrzyżackie zamki. Na przykład w Morągu, Pasłęku, Olsztynku
Foto: własne
10 thoughts on “Zamek w Nidzicy i zamek w Ostródzie”