Pokazowa zagroda żubrów w Wolisku
Pokazowa zagroda żubrów w Wolisku na Mazurach
Żubry kojarzą nam się zwykle z Puszczą Białowieską i Białowieskim Parkiem Narodowym. Jednakże pokazowa zagroda żubrów w Wolisku na Mazurach znajduje się niedaleko Giżycka, w gminie Kruklanki na terenie Puszczy Boreckiej. Należy do Nadleśnictwa Borki. Trochę trudno tam trafić, część drogi prowadzi przez las, miejscami „wariuje” nawigacja. Ale jakoś tam dojechaliśmy, więc na pewno i Wy dacie radę. Jest to atrakcja sezonowa (od maja do września) i czynna tylko kilka godzin dziennie dlatego przed przyjazdem warto upewnić się, że że tam wejdziecie. Dla lepszej obserwacji zwierząt przygotowana została specjalna platforma, dzięki której możecie je oglądać także z góry. Wstęp jest płatny ale bardzo tani, na pewno nie uszczupli Waszych portfeli. Na obszarze około 7 hektarów w zagrodzie zobaczycie tylko kilka spośród żyjących w tutejszym lesie zwierząt. Natomiast w całej Puszczy Boreckiej na wolności mieszka ich około 80. Jednakże kryją się w dzikich ostępach.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Zagrody pokazowe, takie jak ta umożliwiają obserwację niemal dosłownie oko w oko. Bowiem dzieli nas od nich tylko płot albo specjalna mocna krata. Są to największe ssaki lądowe Europy. Każdy z nich waży około pół tony (a nawet więcej) i może żyć ponad 45 lat. Żerują często w stadach składających się z samic (krów) i młodych osobników płci męskiej. Dorosłe samce zwykle wędrują samotnie.
Dzięki hodowlom żubry w Polsce zostały uratowane przed niemal całkowitym wyginięciem. Po I wojnie światowej nie było w Polsce na wolności ani jednego przedstawiciela tego gatunku. Ośrodek w Wolisku powstał w roku 1956. Zwierzęta przyjechały tu z Niepołomic. Początkowo żyły tylko w z zagrodzie ale od roku 1977 chodzą też swobodnie po lesie. Wróciły na te tereny po kilkuset latach, bowiem nie było ich w okolicy od siedemnastego stulecia. Co ciekawe obecnie istnieje nawet ograniczona możliwość polowań na żubry (5-10 sztuk rocznie). Cena za jednego odstrzelonego wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych. Swoje trofea zdobywali tu między innymi księżna Monako i król Hiszpanii.
Foto & Film: własne