Lipnica Murowana i kościół św Leonarda
Lipnica Murowana i kościół św Leonarda – zabytek na liście UNESCO
Lipnica Murowana i kościół św Leonarda należą do najpiękniejszych małych perełek Małopolski. Tym bardziej, że tutejszy zabytek został doceniony wpisaniem na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Lipnica Murowana czy nie murowana?
Lipnica Murowana to nieduża wieś w województwie małopolskim na terenie powiatu bocheńskiego. Liczy niecały 1000 osób ludności. Ma bardzo bogatą historię i dużo interesujących zabytków. W tym aż trzy zabytkowe kościoły. Co ciekawe od początku czyli 1326 roku aż do roku 1934 roku było tu miasto, które lokował król Władysław Łokietek. Za czasów Kazimierza Wielkiego były tu nawet mury miejskie. Niestety pod koniec czternastego stulecia Lipnica zaczęła podupadać.
Wbrew nazwie przez długi czas przeważała tu architektura drewniana, a do XIX wieku stał w miejscowości tylko jeden murowany dom.
Warto zobaczyć tutaj gotycki kościół św. Andrzeja z XIV wieku i barokowy kościół św. Szymona z Lipnicy z XVII wieku. Ładnie prezentują się też dobrze zachowane drewniane domy z podcieniami na Rynku. Najpiękniejszą perełką Lipnicy jest jednak bez wątpienia drewniany kościół cmentarny św. Leonarda. O jego niezwykłej wartości świadczy fakt wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej
Świątynia pochodzi prawdopodobnie z XV wieku, chociaż niektóre elementy mogą być znacznie starsze. W ścianie prezbiterium widnieje data 1203. Jest jednym z najcenniejszych drewnianych gotyckich kościołów w Polsce. Kościółek jest orientowany czyli ma ołtarz skierowany ku wschodowi. Posiada też o konstrukcję zrębowej. Pierwotnie istniały tu trzy zabytkowe tryptyki jednak ze względu na ochronę przed kradzieżami oryginały zostały umieszczone w muzeum w Tarnowie. W Lipnickiej świątyni umieszczono ich kopie. Uwagę przyciągają też gotyckie rzeźby i cenne polichromie.
Prócz kościoła św. Leonarda w Lipnicy
Najsłynniejszą imprezą cykliczną w Lipnicy Murowanej jest coroczny konkurs palm wielkanocnych, a najwyższe z nich mierzą około 30 metrów wysokości.
Co jeszcze w okolicy
Niedaleko jest stąd do Nowego Wiśnicza, gdzie polecam zobaczyć między innymi kościół farny, zamek i dworek Koryznówka z pamiątkami po Janie Matejce. Natomiast miłośników może zaciekawi w pobliżu rezerwat Kamienie Brodzińskiego.
4 thoughts on “Lipnica Murowana i kościół św Leonarda”