Zamek w Rynie

Zamek w Rynie

Zamek w Rynie – gdzie to jest?

Zamek w Rynie należy do trakcji turystycznych na Mazurach. Natomiast sam Ryn jest małym miastem niedaleko Giżycka, a dokładniej w powiecie giżyckim. Są tu dwa jeziora – Ryńskie i Ołów, stałych mieszkańców około 3 tysiące.

Pamiątka po Krzyżakach

Podobnie jak wiele innych tego typu budowli na Mazurach zamek w Rynie należał do zakonu krzyżackiego. Pod koniec czternastego stulecia wielki mistrz Winrich von Kniprode kazał go wznieść w miejscu innej nie istniejącej już dziś warowni. W założeniu miał być siedzibą konwentu, a także bazą dla rycerzy przygotowujących się do planowanych ataków na Litwę. Jednak później wielokrotnie zmieniano plany zarówno co do architektury zamku jak też przeznaczenia. Był siedzibą komturów i wójtów krzyżackich, starostów księcia pruskiego, a w XIX wieku więzieniem. W ciągu wieków na skutek wojen zmieniał właścicieli.

Z oryginału zostało niewiele.

Wygląd zabytku nie przypomina wielu innych zamków. Z czasów średniowiecznych zachowało się niestety tylko jedno skrzydło budowli. Cała reszta jest efektem odbudowy ponieważ na przestrzeni dziejów zabytek kilka razy mocno ucierpiał. Między innymi podczas potopu szwedzkiego w roku 1657 spalili go Tatarzy. Inny wielki pożar zdarzył się tutaj w roku 1881. Pierwotne były tu tylko dwa skrzydła (w kształcie litery L) i dwie kondygnacje. Natomiast po rozbudowie w wieku XVII powstały kolejne dwa, kiedy z warowni krzyżackiej został zamieniony w myśliwską rezydencję książąt pruskich.

Po II wojnie światowej

Po II wojnie światowej przez pewien czas było tu muzeum, dom kultury i urząd miasta. Od 1990 roku znajduje się w prywatnych rękach, a we wnętrzach urządzono luksusowy hotel. Natomiast skrzydłom budowli zostały nadane nazwy Komturskie, Rycerskie, Myśliwskie i Więzienne. Warto wiedzieć, że w niektóre dni istnieje możliwość zwiedzania obiektu.

Zamek w Rynie, a co jeszcze w pobliżu?

Jeśli będziecie na Mazurach albo Warmii zachęcamy do zwiedzania wielu innych zamków. Między innymi w zamek w Kętrzynie, Pasłęku, Lidzbarku, Nidzicy, Olsztynie, i wielu innych miejscach. W samym Rynie można też skorzystać na przykład z plażowania nad jeziorem.

Foto: własne

1 thoughts on “Zamek w Rynie na Mazurach

Dodaj komentarz