Co warto zobaczyć na Mazurach?

Co warto zobaczyć na Mazurach?

Co warto zobaczyć na Mazurach czyli w Krainie Tysiąca Jezior

Kraina Tysiąca Jezior – Mazury obejmuje zasięgiem tereny Pojezierza Mazurskiego i Iławskiego. Co warto zobaczyć na Mazurach? Jest to jeden z najbardziej popularnych turystycznie regionów Polski. Administracyjnie należy do województwa warmińsko – mazurskiego w północno – wschodniej części naszego kraju. Mazury leżą na nizinach, najwyższym wzniesieniem na tych terenach jest Dylewska Góra (312 m. n.p.m.). Nazwa Kraina Tysiąca Jezior wcale to nie przesada. Podobno jest ich tu znacznie więcej (nawet około 2000). Największymi są Śniardwy (ponad 113 kilometrów kwadratowych) i Mamry, a trzecie w Krainie Wielkich jezior Mazurskich nazywa się Niegocin. Mazury graniczą z Warmią, Mazowszem, Podlasiem i Suwalszczyzną, a także Pomorzem. Nic więc dziwnego, że wielu turystów przyjeżdża tu przede wszystkim dla wypoczynku nad wodą. Na Mazurach znajdziecie mnóstwo plaż, w tym wiele strzeżonych. Jest to raj dla miłośników żaglówek, kajaków i wszelkiego pływającego sprzętu. Wokół jezior w wielu miejscach znajdziecie też rezerwaty przyrodnicze i szlaki do pieszych spacerów.

Miłośnicy nart wodnych mogą spróbować swoich umiejętności na wyciągu narciarskim na przykład na jeziorze Drwęckim w Ostródzie.

Mazurskie miasta i miejscowości

Spośród miast, miasteczek i wsi na Mazurach na wyróżnienie zasługują Mikołajki i Węgorzewo chyba najbardziej znane w tym regionie miejscowości turystyczne. Prócz tego koniecznie musimy wymienić Giżycko z twierdzą Boyen i piękną plażą nad Niegocinem. Warto zobaczyć zamek w Kętrzynie, Pasłęku, Nidzicy, Morągu, Działdowie. Niektóre z nich są udostępnione jako muzea do zwiedzania, inne stały się hotelami i placówkami użyteczności publicznej jako urzędy czy instytucje kulturalne.

Pamiątki militarne

Na Mazurach koniecznie trzeba zwiedzić mroczne pamiątki po II wojnie światowej, zwłaszcza Wilczy Szaniec czyli wojenną kwaterę Hitlera. Nieco mniejsza ale też ciekawa jest kwatera pomocnicza w Mamerkach. Znacznie starsza ale też bardzo interesująca jest wspomniana wyżej Twierdza Boyen.

Co warto zobaczyć na Mazurach? – Sanktuaria i miejsca kultu religijnego

Znajdą na mazurach coś dla siebie także miłośnicy pięknych kościołów. Szczególnie mocno polecamy Świętą Lipkę z przepiękną świątynią i łaskami słynącym obrazem Matki Bożej. Zachęcamy też do odwiedzenia miejsca objawień w Gietrzwałdzie i dużej zabytkowej bazyliki w Kętrzynie

Baza noclegowa i gastronomia

Na Mazurach każdy bez problemu znajdzie miejsca noclegowe i punkty gastronomiczne. Począwszy od tanich kampingów przez kwatery prywatne, pensjonaty, aż po propozycje z górnej półki takie jak hotele, zwłaszcza te urządzone w zamkach i słynnych mazurskich miejscowościach.

Więcej informacji o bazie noclegowej znajdziecie na www.itaka.pl

Foto: Itaka

Dodaj komentarz