Gdzie żeglować w Polsce?

Gdzie żeglować w Polsce?

Gdzie żeglować w Polsce? – 5 najbardziej atrakcyjnych miejsc

Żeglarstwo jest świetną formą spędzania wolnego czasu. Daje ono wiele satysfakcji oraz możliwości do obcowania z naturą i przeżywania niezwykłych przygód. Aby móc w pełni korzystać z takich aktywności trzeba wiedzieć, gdzie żeglować w Polsce najlepiej. Na terenie całego naszego kraju można znaleźć mnóstwo miejsc oferujących do tego świetne warunki.

Żeglowanie na Mazurach

Prawdziwą Mekką polskich żeglarzy są Mazury, region położony w północnej części Polski. Oferują one fantastyczne warunki do żeglowania – znajduje się tu łącznie kilka tysięcy jezior o różnej powierzchni. Istnieje tu również doskonale rozwinięta baza turystyczna i noclegowa, a także liczne wypożyczalnie sprzętu. Praktycznie w każdym mieście znaleźć można przynajmniej jeden sklep żeglarski, co pokazuje, jak popularny jest to tutaj sport.

Dobrym wyborem dla osób wybierających się w tamte strony jest Główny Szlak Żeglarski. Można natrafić na różne warianty jego trasy, ale powszechnie przyjmuje się, że jego początek znajduje się w mieście Pisz, nad jeziorem Roś. Następnie biegnie on na północ i dociera aż do Węgorzewa, leżącego nad jeziorem Mamry. Na całym pojezierzu można znaleźć wiele innych szlaków, które obejmują wspaniałe widoki i są przystosowane do osób na różnych poziomach umiejętności.

Województwo małopolskie

Małopolska, podobnie jak i większa część południowej Polski, kojarzy się raczej z górami niż z żeglarstwem. Nie oznacza to jednak, że nie można znaleźć tu interesujących miejsc do żeglowania.

W województwie małopolskim znajdziemy przynajmniej dwa jeziora godne uwagi. Pierwsze z nich to Jezioro Rożnowskie. Położone w pobliżu Nowego Sącza jezioro to prawdziwy raj dla miłośników żeglarstwa. Znajdziemy tu nie tylko świetne warunki do żeglowania, ale również wspaniałe widoki bowiem jezioro otaczają piękne lasy i góry. Infrastruktura wodna również jest tu świetnie rozwinięta.

Równie malowniczym miejscem jest Jezioro Czorsztyńskie. Oprócz gór i lasów możemy tu podziwiać także słynne zamki w Czorsztynie i Niedzicy. Obydwa jeziora to zbiorniki zaporowe, powstałe w wyniku zbudowania elektrowni wodnych. Wzdłuż brzegów jezior nie brakuje ośrodków turystycznych, stworzonych głównie z myślą o amatorach żeglarstwa.

Gdzie żeglować w Polsce? Propozycje w innych regionach

Dobre miejsca do żeglowania znajdziemy właściwie w każdym zakątku Polski. Jedną z obowiązkowych propozycji w zachodniej części kraju jest Wielka Pętla Wielkopolski. Szlak jest prawdziwą gratką dla żeglarzy, ciągnie się bowiem przez 688 km. Wędrówkę nim można rozpocząć w Kostrzynie nad Odrą w województwie lubuskim, a następnie przepłynąć długą trasę przez kolejne dwa województwa i mijając miasta takie jak Poznań i Bydgoszcz.

W zestawieniu tym nie mogło zabraknąć również Morza Bałtyckiego. W sezonie letnim żeglarstwo cieszy się tu ogromną popularnością, a infrastruktura przeznaczona dla miłośników tych aktywności jest świetnie rozwinięta. Bałtyk oferuje wiele interesujących miejsc do żeglowania. Oprócz samego morza w pobliżu brzegu znajduje się wiele zalewów i akwenów przystosowanych specjalnie do żeglowania.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://sklepwind.pl/

Dodaj komentarz