Morawski Kras w Czechach

Morawski Kras w Czechach

Morawski Kras w Czechach – piękne miejsce

Słowem kras określa się tereny przyrodnicze, w których występuje zjawisko rozpuszczania skał (najczęściej wapiennych) przez wodę. Dzięki temu powstają różnego rodzaju zjawiska takie jak powstawanie jaskiń, źlebów, lejów, dolin i wiele innych. Morawski Kras w Czechach należy do najpiękniejszych tego typu miejsc nie tylko na terenie tego państwa, ale w całej Europie Środkowej.

Wielkie bogactwo jaskiń

Mnóstwo jest tu jaskiń (różne źródła podają różną ich liczbę, która mieści się w przedziale 1100 -1600). Kilka z nich zostało udostępnionych dla ruchu turystycznego. Dzięki wypłukiwaniu skał w jaskiniach tych tworzą się nacieki. Mają one formę skamieniałych sopli – stalaktyty, stalagmity i stalagnaty. Na przykład polecam jaskinię Punkevni. Możecie tu nie tylko przejść się podziemnymi korytarzami wśród tysięcy zwisających naciekowych sopli. W jaskini tej najciekawszą atrakcją jest spływ podziemnymi łodziami.

W sezonie wakacyjnym i w weekendy warto zarezerwować wejście do jaskiń bo może być problem z dostępnością wolnych biletów.

Inne atrakcje Morawskiego Krasu

Jeśli ktoś nie ma lęku wysokości warto też spojrzeć w wielką, głęboką Przepaść Macochy. Jeszcze inną atrakcją może być spacer krasowym kanionem. Spore wrażenie robi też przejażdżka bardzo stromo w dół kolejką gondolową pomiędzy górnym mostkiem wspomnianej wyżej Przepaści Macochy, a wejściem do jaskini. Nie polecam tego osobom, które maja problemy z zawrotami głowy.

Morawski Kras obejmuje obszar około 92 kilometry kwadratowe. Znajduje się w Czechach na północ od miasta Brno. Od 1954 roku jest o obszar chronionego krajobrazu. Uzupełnieniem przyrodniczych walorów miejsca jest bogata i chroniona na całym tutejszym obszarze flora i fauna.

Gdyby chcieć porównać to do jakichś krajobrazów w Polsce to najbardziej przypomina Jurę Krakowsko – Częstochowską albo (nieco mniej) Pieniny. Wysokie strome zbocza, na których pomiędzy zielonymi połaciami roślinności wystają gołe białe ściany skalne.

Morawski Kras w Czechach – co w pobliżu?

Jeśli będziecie w okolicy zachęcam do odwiedzenia ciekawego sanktuarium Krtiny. Nazwa (po naszemu Chrzciny) wzięła się stąd, że podobno udzielali tu chrztów święci Cyryl i Metody.

Foto: własne

 

 

3 thoughts on “Morawski Kras w Czechach

Dodaj komentarz