Piramida w Rapie

Piramida w Rapie

Budowla w Rapie w kształcie piramidy stoi na planie kwadratu o boku około 10 i pół metra. Ma wysokość niespełna 16 metrów. Obecnie prowadzi do niej długa prosta ścieżka przez las, natomiast niedaleko znajduje się parking.

Historia Piramidy w Rapie na Mazurach

Piramida w Rapie stoi na terenie gminy Banie Mazurskie niedaleko Gołdapi. Jest to grobowiec pruskiego barona von Fahrenheid i jego rodziny. Od osiemnastego stulecia byli oni właścicielami wsi Rapa, a także kilku innych miejscowości, które obecnie znajdują się na terenie Rosji w Obwodzie Królewieckim (Kaliningradzkim) bo do granicy państwa jest stąd bardzo blisko. Warto pamiętać, że w osiemnastym i dziewiętnastym wieku miejsce znajdowało się w Prusach Wschodnich.

Piramida w Rapie – pomysł i wykonanie

Istnieją różne wersje informacji na temat czasu powstania tej budowli. Źródła wymieniają lata 1795, 1808, a także 1811. Kształt nie jest przypadkowy. Baron Friedrich von Fahrenheid interesował się bowiem bardzo starożytnym Egiptem i piramidami, w jakich chowani byli dawni faraonowie. Sporo też podróżował, studiował na uniwersytecie w Królewcu, gdzie miał możliwość poznania słynnego filozofa Immanuela Kanta. Ponieważ należał do ludzi majętnych mógł sobie pozwolić na zbudowanie oryginalnego grobowca w formie piramidy z kamienia polnego.

Jego architekturą podobno zajął się słynny rzeźbiarz duńskiego pochodzenia, twórca kilku warszawskich pomników Bertel Thordvalsen. Jednakże nie ma na to jednoznacznych dowodów.

Piramida stała się miejscem wiecznego spoczynu siedmiu osób z rodu Fahrenheidów. Pierwszą osobą tutaj pochowaną i najmłodszą z nich była trzyletnia Ninette. Samego twórcę budowli pochowano tu w roku 1849. Ciekawostką jest fakt, że pochowane ciała uległy mumifikacji mimo iż miejsce znajduje się bardzo wilgotnym terenie.

Piramida w Rapie – dewastacja i renowacja

Już pod koniec XIX stulecia mało kto pamiętał o schowanej w lesie piramidzie – grobowcu. Lata I i II wojny światowej przyczyniły się do dewastacji miejsca. Radzieccy żołnierze plądrowali trumny w poszukiwaniu kosztowności. Po II wojnie światowej zniszczeń dopuszczali się także turyści i ludność miejscowa.

Jakiś czas temu starania o prace konserwatorskie poczyniło Nadleśnictwo Czerwony Dwór (niektóre źródła piszą Czarny Dwór). W roku 2010 zamurowano wejście do grobowca. Wcześniej uporządkowano miejsce. Obecnie trumny z ciałami są ponownie równo ustawione. W okna wstawiono kraty. Następne prace renowacyjne aby przywrócić obiektowi dawną świetność zostały wykonane w roku 2018.

W roku 2015 kompleksowe badania archeologiczne i architektoniczne piramidy w Rapie prowadzili naukowcy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Legenda o klątwie Piramidy w Rapie

Istnieje legenda, według której z piramidy w Rapie wychodzić miały choroby, które dopadały osoby naruszające spokój tego miejsca. Przeprowadzono swego czasu badania tej kwestii i odkryto grzyb pleśniowy kropidlak złocisty. Wytwarza on aflatoksynę, która może atakować układ oddechowy, kości czy układ nerwowy. Możliwe więc, że jest to nie tylko legenda.

Piramida w Rapie – czy to jest miejsce dla turystów?

W ciepłe dni lata, prawie o każdej porze spotyka się koło piramidy w Rapie ludzi pragnących zobaczyć niezwykłą budowlę. Trzeba jednakże pamiętać, że jest to przede wszystkim miejsce spoczynku umarłych. Toteż musicie nastawić się na pewne niedogodności.

Do środka można zajrzeć tylko przez wspomniane wyżej otwory okienne. Ponieważ jednak znajdują się one wyżej niż ludzka głowa trzeba sobie znaleźć jakąś podpórkę pod nogi. Niektórzy podstawiają na przykład kawałek pnia. Jeżeli więc planujecie tu przyjechać i możecie wziąć ze sobą składane krzesełko lub coś podobnego to nie wykluczone, że się Wam przyda.

Do samej piramidy w Rapie autem nie dojedziecie. Ale od parkingu jest blisko – dosłownie kilka minut spaceru. Budowla stoi na końcu specjalnie usypanej grobli.

Piramida w Rapie jest jednym z wielu niezwykłych miejsc na Mazurach.- jedna z najbardziej zagadkowych budowli w Polsce i największa piramida – grobowiec w naszym kraju. Została wpisana na listę zabytków.

Inne ciekawe miejsca w pobliżu

Jeśli będziecie w Rapie warto wybrać się też do miasta Gołdap, gdzie znajdziecie dzielnicę uzdrowiskową (jedyną na Mazurach), konkatedrę, a także obrotową kawiarnię na Pięknej Górze.

Foto: własne

Dodaj komentarz