Nad Jeziorem Niegocin

jezioro, Niegocin, Giżycko, przyroda, krajobrazy

Nad Jeziorem Niegocin w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich

Niegocin jest jeziorem  morenowym (rodzaj jezior polodowcowych). Zajmuje trzecie miejsce pod względem wielkości w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, a w całej Polsce jest na miejscu siódmym. Powierzchnia akwenu wynosi ponad 2600 ha, natomiast jego głębokość około 40 metrów. Dno jest bardzo nierówne, dlatego na przemian pojawiają się w nim liczne głębie i płycizny. Brzegi porasta trzcina pospolita. Niegocin łączy się Kanałem Giżyckim z Jeziorem Kisajno.

Największą i najbardziej znaną miejscowością nad Jeziorem Niegocin jest Giżycko. Prócz tego trzeba wymienić Wilkasy, Grajewo, Rydzewo i kilka innych, które przyciągają sporo turystów – żeglarzy, kajakarzy, wędkarzy, a także miłośników plażowania.  Prowadzi tędy szlak wodny z Giżycka do Mikołajek, Rucianego -Nida i Pisza. Woda należy do III klasy czystości,  ale przed uruchomieniem oczyszczalni ścieków w Giżycku i Wilkasach było znacznie gorzej. Dopiero od 1998 roku dopuszczono do użytku wszystkie położone nad jeziorem kąpieliska. Pływają też spacerowe statki Żeglugi Mazurskiej.

Nazwa Niegocin funkcjonuje dopiero od roku 1949, natomiast wcześniej jezioro nazywało się Lowentin See.

Wzgórze Świętego Brunona

Bardzo ciekawe miejsce nad Niegocinem znajduje się w Giżycku. Nazywa się Wzgórze Świętego Brunona, który prawdopodobnie tutaj poniósł męczeńską śmierć ponad 1000 lat temu. Święty Brunon z Kwefurtu żył na przełomie X – XI wieku. Sporo czasu spędził w Magdeburgu, gdzie kończył szkoły, a później był też kanonikiem katedralnym. Podczas podróży do Rzymu w 997 roku towarzyszył cesarzowi Ottonowi. W 998 roku wstąpił do klasztoru Benedyktynów, gdzie bardzo żywa była wtedy pamięć o niedawnej męczeńskiej śmierci innego świętego – Wojciecha.
Możemy także zauważyć bardzo wiele podobieństw w życiorysach tych obu postaci. Podobnie jak Wojciech święty Brunon wielokrotnie przyjeżdżał do Polski na zaproszenie króla Bolesława Chrobrego. W 1009 roku udał się w podróż misyjną na pogranicze Rusi i Prus, gdzie został zabity przez tubylców nad jeziorem Niegocin na terenie dzisiejszego Giżycka.
W domniemanym miejscu jego śmierci na wzgórzu dla upamiętnienia tego świętego męczennika od około 100 lat stoi żeliwny krzyż, co ciekawe wzniesiony ponoć przez tutejszych ewangelików (warto wspomnieć, że protestanci kultu świętych nie uznają).
Święty Brunon jest patronem Giżycka.

foto & film: własne

8 thoughts on “Nad Jeziorem Niegocin – Mazury

Dodaj komentarz