Atrakcje turystyczne w Ełku

Atrakcje turystyczne w Ełku

Atrakcje turystyczne w Ełku – jezioro, zabytki, muzea…i co jeszcze?

Opisując atrakcje turystyczne w Ełku na pierwszym miejscu (podobnie jak w wielu innych miastach na Mazurach) trzeba napisać o plaży nad Jeziorem Ełckim. Wszak większość osób, które przyjeżdżają w te strony chcą odpocząć na plaży, taplać się w wodzie, popływać kajakiem lub żaglówką. Ełk nie jest więc w tym przypadku wyjątkiem. Ale oprócz wody jest tu także sporo innych ciekawych miejsc wartych spaceru. Chociażby ładna promenada wzdłuż wspomnianego wyżej jeziora.

Okoliczne tereny nazywane są Zielonymi Płucami Polski. Bardzo zdrowo jest więc także w pobliskich lasach, których również wkoło nie brakuje. Wśród terenów zielonych możemy wymienić też kilka skwerów i parków. Najbardziej popularnymi są Plac Jana Pawła II, Park Kopernika i Park Solidarności. A jakby ktoś wolał zabytki to zaproponujemy na przykład dwa ładne kościoły – czyli katedrę św. Wojciecha i kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jest jeszcze dziewiętnastowieczna wieża ciśnień zamieniona w Muzeum Kropli Wody. Niektóre z zabytków nie są do zwiedzania – działają w nich bowiem jakieś instytucje albo są zwykłe mieszkania. Szkoda natomiast, że z dawnego zamku została ruina. Chętni mogą sobie pozwolić na przejażdżkę kolejką wąskotorową.

W mieście znajdziecie skansen pszczelarski i Muzeum Historyczne. Jest też „Zjawiskoland” czyli miejsce łączące w sobie ciekawostki naukowe, iluzje optyczne i inne atrakcje zwłaszcza dla dzieci. Najciekawszą imprezą cykliczną Ełku są zawody balonowe.

Co jeszcze warto wiedzieć o Ełku?

Jest to jedno z większych miast województwa warmińsko – mazurskiego, siedziba powiatu. Na powierzchni 21 kilometrów kwadratowych żyje tu około 60 tysięcy osób. Przez miasto przepływa też rzeka Ełk. Oprócz Jeziora Ełckiego w granicach administracyjnych znajdziecie też niewielkie jeziora Selmęt Mały i Szyba.

Prawa miejskie zostały nadane w roku 1445. Jako osada wokół stojącego tu zamku Ełk istniał już kilkadziesiąt lat wcześniej. Na przestrzeni wieków niejednokrotnie zmieniał przynależność państwową. Swego czasu należał między innymi do Krzyżaków i Prus Książęcych. Nazwa Ełk obowiązuje od roku 1946, wcześniej był to Lick, Lyck i jeszcze kilka innych podobnie brzmiących terminów.

Pod względem etnicznym mieszkańcy miasta byli w większości polskojęzyczni mimo, że oficjalnie żyli pod panowaniem władców posługujących się językiem niemieckim. Natomiast przed powrotem Ełku do granic państwa polskiego wśród religii dominował protestantyzm.

Foto: własne

Dodaj komentarz