Miasto Pasłęk i zamek w Pasłęku

Miasto Pasłęk
Miasto Pasłęk – historia i atrakcje
Miasto Pasłęk leży na Mazurach, a dokładniej na Pojezierzu Iławskim w powiecie elbląskim. Historycznie te okolice nazywały się Prusami Górnymi.
Stałych mieszkańców jest nieco ponad 12 tysięcy. Z nakazu krzyżackiego mistrza Meinhardta z Kwefurtu prawa miejskie nadano Pasłękowi (wcześniej nazwa Pazluch lub Pazluk) pod koniec trzynastego stulecia. W wiekach wcześniejszych istniał tu staropruski gród plemienia Pogezanów. Ciekawostką może być fakt, że dawnymi mieszkańcami grodu byli Holendrzy. Z tego powodu przez pewien czas miasto nazywało się Hollandt. W piętnastym wieku po bitwie pod Grunwaldem Pasłęk przechodził na przemian we władanie Polaków i Krzyżaków. Później były tu jeszcze Prusy Książęce i Niemcy. W czasie potopu okolicą rządzili Szwedzi, w osiemnastym wieku Rosjanie, w czasie wojen napoleońskich Francuzi, później znów Prusy i Niemcy. Do Polski ziemie te włączone zostały dopiero w roku 1945.
W mieście jest dużo pięknych zabytków. Przede wszystkim zamek krzyżacki, gotycki kościół św. Bartłomieja, mury miejskie z Bramą Młyńską i Kamienną Wieżą, ratusz i dawne kamienice.
W średniowieczu Pasłęk otaczał mur podobnie jak wiele innych miast. Mur ten jest najdłuższym zachowanym do dziś na terenie województwa warmińsko – mazurskiego. Do wnętrza grodu prowadziły trzy bramy wjazdowe, z których do dzisiaj pozostały dwie – Kamienna zwana Wysoką i Młyńska stojąca na uboczu. Trzecia – Garncarska już nie istnieje. Wszystkie powstały na początku czternastego stulecia.
6 thoughts on “Miasto Pasłęk i zamek w Pasłęku”