Śluza w Leśniewie Górnym na Mazurach

Śluza w Leśniewie Górnym na Mazurach

Śluza w Leśniewie Górnym i Kanał Mazurski

Śluza w Leśniewie Górnym miała być z założenia częścią Kanału Mazurskiego. Znajdziecie ją niedaleko Jeziora Mamry. Niektórym kojarzy się ten obiekt z historią hitlerowskiej III Rzeszy. Między innymi ze względu na widoczną do dziś pozostałość po zarysach nazistowskiego orła. Sam ten emblemat prawdopodobnie spoczywa na dnie wody u podnóża budowli. Jednak tak naprawdę hitlerowcy nigdy z tej śluzy nie korzystali. Bowiem podobnie jak kanał nie została ona dokończona. Między innymi nie miała wewnątrz niektórych koniecznych urządzeń technicznych.

Pierwsze plany budowy Kanału Mazurskiego powstały w latach sześćdziesiątych dziewiętnastego stulecia. Chciano by połączył drogą wodną Krainę Wielkich Jezior Mazurskich poprzez rzekę Łynę  z Morzem Bałtyckim. Obecnie część tej drogi prowadzi przez Obwód Królewiecki (Kaliningradzki). Warto pamiętać, że były to czasy kiedy jeszcze nie jeździły tędy pociągi, więc wszelkie towary typu zboża, węgiel, czy torf najłatwiej było transportować rzekami i kanałami. Jak pisaliśmy wyżej mimo ambitnych planów projekt nie został dokończony. Ma łącznie około 50 kilometrów długości. Nie jest otwarty dla żeglugi. Prace przy jego powstaniu dwukrotnie przerywały wojny najpierw pierwsza potem druga światowa.

Co warto wiedzieć o śluzie w Leśniewie Górnym?

Kanał Mazurski zaczyna się przy Jeziorze Mamry. Ma on głębokość niespełna 2 metry i szerokość między 20 i 25 metrów.  Ze względu na różnicę wysokości między jeziorami mazurskimi, a rzeką Łyną konieczne było zbudowanie aż 10 śluz. Przy czym 5 znajduje się na terenie Polski. Jednakże tylko jedna z nich (śluza Piaski) jest w pełni sprawna. Pozostałe albo nigdy nie powstały w całości albo uległy już dewastacji.

Śluza w Leśniewie Górnym, o której piszemy miała być więc jedną z dziesięciu. Budowla ma monumentalne rozmiary. Jej komora ma głębokość 21 metrów, szerokość 7,5 metra, a długość 46 metrów. Konstrukcja jest żelbetowa.

Inne historyczne pamiątki w pobliżu

Jeszcze jedną śluzę możecie też znaleźć w Leśniewie Dolnym. W Mamerkach znajdziecie Kwaterę Główną Niemieckich Wojsk Lądowych. Natomiast w Pozezdrzu kwaterę Himmlera, a koło Kętrzyna w Gierłoży Wilczy Szaniec – czyli kwaterę główną Hitlera.

Dodaj komentarz