Co warto zobaczyć w Gołdapi na Mazurach?

0
Co warto zobaczyć w Gołdapi

Co warto zobaczyć w Gołdapi

Co warto zobaczyć w Gołdapi j jej okolicach?

Zanim odpowiemy na pytanie co warto zobaczyć w Gołdapi sprawdźmy co warto wiedzieć na temat tego miasta. Jest to jedyna miejscowość uzdrowiskowa województwa warmińsko – mazurskiego. Leczy się tu między innymi schorzenia reumatologiczne, kardiologiczne, neurologiczne i jeszcze kilka innych. Część sanatoryjna miasta znajduje się nad jeziorem o tej samej nazwie (czyli Gołdap). Znajdziecie tam między innymi duże tężnie solankowe, grotę solną, park zdrojowy, pijalnię wód mineralnych i sporo innych obiektów spotykanych w tego typu miejscach.

Jeszcze jedną ciekawostką o Gołdapi jest fakt, że to ośrodek narciarski z wyciągami, trasami zjazdowymi i kolejką krzesełkową (kursującą nie tylko w zimie). Całość należy do Centrum Sportowo – Rekreacyjnego Piękna Góra. Latem to miejsce jest świetnym punktem widokowym. Do największych tu atrakcji należy również obrotowa kawiarnia. Więcej na ten temat piszemy w innym artykule.

Gołdap leży na Mazurach bardzo blisko granicy z Rosją, a dokładniej Obwodem Królewieckim (Kaliningradzkim). W przeszłości już 1565 roku funkcjonowała pod nazwą Szyłajty, a założycielem był książę Albrecht Hohenzollern. Prawa miejskie nadano w roku 1570. Obecnie jest siedzibą władz powiatowych, a stałych mieszkańców żyje tu około 14 tysięcy. Po sąsiedzku znajduje się Puszcza Romincka.

Najciekawsze zabytki w Gołdapi

W centrum miasta znajdziecie między innymi konkatedrę p.w. NMP Matki Kościoła. Wprawdzie powstała w XVI wieku, jednakże z powodu zniszczeń wojennych konieczna była jej odbudowa. Dlatego obecnie jej wystrój jest współczesny. Na wspomnienie zasługuje też dziewiętnastowieczny kościół świętego Leona oraz  wieża ciśnień. Za opłatą możecie na nią wejść jest tam muzeum, kawiarnia i oczywiście punkt widokowy. W Gołdapi jest też sporo dziewiętnastowiecznych budynków, a także pozostałości głównej kwatery wojennej Luftwaffe z roku 1940. Dla wielu ciekawostką na Rynku będzie wielki słoneczny zegar.

Co jeszcze warto zwiedzić w okolicy?

Na Mazurach znajdziecie mnóstwo atrakcji. Oczywiście jeziora, zamki krzyżackie, ciekawe miasta. Są też mroczne pozostałości po II wojnie światowej. Między innymi Kwatera Hitlera „Wilczy Szaniec”, kwatera Himmlera w Pozezdrzu, a także Śluza w Leśniewie Górnym. Zachęcamy również aby zobaczyć niezwykłą piramidę – grobowiec w Rapie.

Foto: własne

Dodaj komentarz