Jachting – rozrywka dla każdego?
Jachting – rozrywka dla każdego – czy na pewno?
Wśród wielu dostępnych form wypoczynku coraz większą popularność zdobywa jachting. Ta aktywność wymaga oczywiście obecności żaglówki lub motorówki i pewnych umiejętności, poświadczonych najczęściej odpowiednimi uprawnieniami. Ten sposób spędzenia wolnego czasu pozwala na odkrycie wielu nowych atrakcyjnych miejsc i to od zupełnie innej perspektywy – pokładu statku. Zobacz, co warto wiedzieć o jachtingu! Czy tytuł tekstu „Jachting – rozrywka dla każdego” ma sens?
Co to jest jachting? Definicja aktywności
Najprościej mówiąc jachting to rekreacyjne pływanie na dowolnej jednostce o dowolnym napędzie. Może to być zatem pływanie od portu do portu po śródziemnomorskich portach jak i rajdy na motorówkach po akwenach, na których jest to dozwolone. To często świetny sposób na spróbowanie czegoś nowego i spędzenie wakacji w niespotykany sposób. Dla niektórych jest to również metoda podróżowania pomiędzy portami najbardziej znanych polskich i zagranicznych kurortów. Najczęściej czas spędza się wówczas z grupą znajomych albo członkami rodziny pełniącymi funkcję załogi.
Jachting a żeglarstwo – jakie są między nimi różnice?
Powyższa definicja może się zapewne wielu osobom kojarzyć z żeglarstwem i rzeczywiście różnica jest tutaj niewielka. Tak samo wyglądają wszystkie czynności na statku, czasami nie różni się nawet sam sprzęt czy chociażby liczba członków załogi. Głównym kryterium rozróżniającym jest tutaj cel. Jachting uprawia się wyłącznie rekreacyjnie. Ma on za zadanie umilić danym osobom czas i nic poza tym. Osoby uprawiające jachting nie potrzebują posiadać dużych umiejętności, ponieważ zawsze opiekuje się nimi ktoś, kto takie umiejętności i doświadczenie posiada. Żeglarstwo uprawia się bardziej “na poważnie” lub nawet zawodowo – mamy tu do czynienia z rejsami pełnomorskimi w trudniejszych żeglarsko rejonach, ze sportem czy nawet wyprawami morskimi w rejony polarne.
Wymagane uprawnienia do żeglarstwa i jachtingu
Niezależnie od tego, czy dana osoba rozwija karierę sportową, czy wyłącznie poszukuje rozrywki, do określonych aktywności, tj. wolnego pływania po wodach bez ograniczeń potrzebne są odpowiednie uprawnienia. Patent żeglarski dzieli się na trzy stopnie: żeglarza jachtowego, jachtowego sternika morskiego i kapitana jachtowego. Każdy z nich wymaga innych umiejętności i daje różnego rodzaju uprawnienia, przy czym do rekreacyjnego, a często nawet sportowego użytku wystarczy jeden z dwóch pierwszych stopni. W zdobyciu odpowiednich umiejętności pomaga kurs żeglarski odbyty w profesjonalnej szkółce.
Wyposażenie żeglarskie
Odbycie rejsu żeglarskiego po wodach śródlądowych nie wymaga kupowania specjalistycznego wyposażenia, jednak warto zaopatrzyć się w podstawowy ekwipunek żeglarski, który pozwoli cieszyć się wypoczynkiem na wodzie bez uporczywych niedogodności. Na pewno przyda się ciepła bluza, kurtka przeciwdeszczowa (np. softshell), wygodne, sportowe buty oraz nakrycie głowy, które ochroni przed mocnym słońcem i ewentualnym mocnym wiatrem. Warto spakować się w torbę żeglarską, która ochroni nasz bagaż przed wodą. Niezbędnym wyposażeniem są również kamizelki ratunkowe i koła, ale o to powinien zadbać właściciel jachtu którym będziemy podróżować.
Czym charakteryzuje się jachting w Polsce?
Do żeglowania po polskich wodach nie potrzebujesz własnej łodzi, ponieważ zazwyczaj nie ma problemu z wypożyczeniem jej w popularniejszych miejscach. Wielkość jednostki należy uzależnić od rodzaju i długości wycieczki. Jeśli planujesz jednodniową lub maksymalnie weekendową podróż, wystarczy Ci jacht o długości 10 m. W przypadku dłuższych wakacji najlepiej wybrać większy statek. Pozwoli Ci on na większą swobodę w jego obrębie.
W naszym kraju jachting najczęściej uprawia się na licznych jeziorach, szczególnie tych na Mazurach bądź Kaszubach. Nieco mniejszą popularnością cieszą się wycieczki wzdłuż wybrzeża, co może być spowodowane tym, że potrzeba do tego trudniejszych do zdobycia uprawnień. Żeglarzy spotyka się przede wszystkim latem, ponieważ w innych miesiącach żeglowanie wiąże się z niższymi temperaturami na wodzie.
Jak wygląda jachting za granicą?
W przypadku wakacji na wodzie za granicą większość osób wybiera słoneczne wybrzeża Hiszpanii, Grecji czy innych państw Bałkanów. Inny klimat i wyższe średnie temperatury sprawiają, że żegluga jest możliwa nie tylko podczas letnich miesięcy. Niestety wypożyczając jacht za granicą, należy liczyć się z większymi kosztami. Należy także zwrócić uwagę, czy dany kraj nie posiada sprecyzowanych wymagań, które należy posiadać do wypożyczenia jednostki.
Jachting – rozrywka dla każdego, a ile może kosztować wynajęcie jachtu?
Ustalenie jednoznacznej ceny wynajmu jest trudne, ponieważ waha się ona w zależności od wielkości łodzi oraz terminu. Rzecz jasna wybór jednostki poza sezonem jest tańszy niż czasie jego szczytu i może kosztować mniej w niepopularnych kurortach. Do samej ceny wynajmu dochodzi jeszcze zwrotna kaucja mogąca wynosić od 500 do nawet kilku tysięcy zł.
Mimo że jachting to dość droga rozrywka, to wspomnienia z tego typu wakacji pozostają na całe życie. Warto spróbować swoich sił i wybrać się na niezapomnianą podróż.
Tekst & Foto: sklep żeglarski Maristo.pl.