Piękna Góra w Gołdapi

Piękna Góra w Gołdapi

Piękna Góra w Gołdapi na Mazurach – co tam jest?

Piękna Góra w Gołdapi na Mazurach nazywana też Górą Gołdapską ma wysokość 272 m.n.p.m. W porównaniu z Tatrami czy innymi typowymi pasmami górskimi to niewiele. Jednakże udało się wykorzystać potencjał wzniesienia. Znajdziecie tu między innymi ośrodek narciarski z wyciągami, kolejką krzesełkową i trasami zjazdowymi. Nie zapomniano także o snowboardzistach i saneczkarzach. Dla tych ostatnich powstał specjalny tor. Dzięki temu ludzie z północnej Polski mogą korzystać z uroków zimy bez konieczności dalekiej podróży na drugi koniec kraju. Na miejscu jest wypożyczalnia sprzętu, serwis, parking, a także zajazd z miejscami noclegowymi i restauracją. Można bawić się w kręgielni albo linowym parku. Całe Centrum Sportowo – Rekreacyjne należy do prywatnych właścicieli.

Piękna Góra należy do polodowcowych morenowych Wzgórz Szeskich. Istnieje legenda o nieistniejącym już zamku jakiegoś rozbójnika. Podobno zamek ten zapadł się pod ziemię, a jego skarbów pilnuje złota kaczka.

Wspaniałe widoki i obrotowa kawiarnia na Pięknej Górze

Miejsce jest warte wycieczki nie tylko w zimie. Wyciąg krzesełkowy kursuje także w miesiącach letnich. Na miłośników fotografii i nie tylko czekają rozciągające się krajobrazy. Pomaga w tym fakt, że na szczycie nie ma lasu i drzewa nie przeszkadzają w podziwianiu pejzaży. Można z oddali spojrzeć na miasto (Piękna Góra znajduje się na peryferiach Gołdapi). Widać też między innymi Puszczę Romincką i Puszczę Borecką.

Najciekawszą budowlą na szczycie jest obrotowa kawiarnia. Siedząc przy stoliku i pijąc kawę albo jedząc ciastko każdy może poczuć się trochę jak na karuzeli. Wprawdzie kręci się bardzo powoli (jeden pełny obrót zajmuje niespełna godzinę) ale za oknem co chwilę będziecie mieli zupełnie inny krajobraz. Z tego co wiemy kawiarnia działa sezonowo, więc przed przyjazdem warto upewnić się czy jest aktualnie czynna.

Co w pobliżu?

Jak będziecie w Gołdapi warto pojechać na spacer do uzdrowiskowej części miasta. Natomiast w centrum znajdziecie między innymi konkatedrę, ładny Rynek z dużym zegarem słonecznym i wieżę ciśnień. Na górę tej wieży można wejść.

Foto: własne

Dodaj komentarz