Jezioro Śniardwy

Jezioro Śniardwy

Nad Jeziorem Śniardwy czyli w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich

Nad Jeziorem Śniardwy na Mazurach trudno znaleźć cywilizowane plaże z ratownikami i wypożyczalnią sprzętu wodnego. Jego brzegi są porośnięte tatarakiem i sitowiem, dzięki którym gniazduje tu wiele gatunków ptaków. W niektórych miejscach sitowie to osiąga szerokość do 200 metrów. Co ciekawe nad Śniardwami nie leży też żadne miasto, a jedynie wsie Popielno, Głodowo, Niedźwiedzi Róg, Okartowo, Nowe Guty, Zdęgowo i Łukajno. Największe w Polsce, polodowcowe morenowe jezioro leży na terenie dwóch powiatów – mrągowskiego i piskiego w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Łączy się z jeziorami Bełdany, Mikołajskim, Łukajno. Powierzchnia wody wynosi ponad 113 kilometrów kwadratowych. Długość jeziora 22 km, a szerokość niespełna 13, 5 km. Maksymalna głębokość ponad 23 metry, Jednakże głębokość średnia wynosi niespełna 6 metrów. Długość linii brzegowej ponad 64 kilometry.

Wyspy i Fort Lyck

Prowadzi tędy też szlak żeglugi mazurskiej. Na jeziorze znajduje się osiem wysp. Najbardziej znane  to Czarci Ostrów i Pajęcza Wyspa. Podobno były to w przeszłości miejsca pogańskich kultów. Prócz tego w XVIII wieku na Czarcim Ostrowiu powstał wojskowy magazyn żywności (Fort Lyck). Na jego terenie znajdowały się też koszary, piekarnia, magazyn amunicji, laboratorium, a nawet pralnia. Po wybudowaniu Twierdzy Boyen w Giżycku fort stracił znaczenie, został zlikwidowany, a budynki stopniowo popadały w ruinę. Częściowo też pozyskiwany był z nich materiał do budowy wspomnianej wyżej twierdzy.

Na Jeziorze Śniardwy jest sporo zatok. Od 1977 roku cały akwen wraz z innymi elementami pobliskiej przyrody (w tym także kilka innych jezior) znajduje się na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego – jednego z największych w Polsce.

Niebezpieczna woda nad Jeziorem Śniardwy

Z powodu często występujących silnych wiatrów żegluga na akwenie bywa niebezpieczna. W 2007 roku w ciągu 10 minut szkwału na jeziorze zginęło 12 osób. Inną trudność dla żeglarzy stanowią leżące na płytkim dnie, kilkadziesiąt centymetrów pod powierzchnią liczne głazy narzutowe.

Kanał Jegliński

W połowie XIX stulecia między Jeziorem Śniardwy, a Jeziorem Roś został przekopany pięciokilometrowy Kanał Jegliński. Różnica poziomu wód jest wyrównywana dzięki zainstalowanej śluzie.

Foto: własne

 

7 thoughts on “Nad Jeziorem Śniardwy – Mazury

  1. Nigdy jeszcze nie byłem w tamtych rejonach kraju, polska przepiękny kraj. Mamy mnóstwo tego typu cudownych miejsc jak to jezioro. Od lat zwiedzam kraj i nie potrzeba jest zagranicy gdy jest tyle uroku u nas.

Dodaj komentarz