Wilczy Szaniec w Gierłoży

Wilczy Szaniec w Gierłoży

Wilczy Szaniec w Gierłoży – pamiątka II wojny światowej

Wilczy Szaniec w Gierłoży to mroczna, ale niezwykle ciekawa pamiątka po II wojnie światowej. Warto pamiętać, że przed 1945 rokiem Mazury należały terytorialnie do państwa niemieckiego. A jednocześnie były blisko granicy, co sprzyjało kierowaniu atakami w kierunku innych państw, w tym Polski i ZSRR. Nic więc dziwnego, że w latach 1941 – 1945 w lesie w pobliżu niewielkiej wsi Gierłoż niedaleko Kętrzyna znajdowała się kwatera główna Adolfa Hitlera  i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych. W sumie takich kwater głównych na terenie Rzeszy było osiem (oprócz Berlina i Obersalzbergu).  W zależności od tego, gdzie toczyły się największe walki całe dowództwo przenosiło się co jakiś czas w inne miejsce.

Kwatery te zawsze były dobrze ukryte w lasach, gdyż miejsce pobytu Adolfa Hitlera było objęte ścisłą tajemnicą. W ich skład wchodziły liczne żelbetowe bunkry, także betonowe budynki i baraki.

Schrony, bunkry, herbaciarnie, kino i… co jeszcze?

Z Wilczego Szańca Hitler miał kierować atakiem niemieckich sił na ZSRR, tutaj też w lipcu 1944 roku miał miejsce nieudany zamach na jego życie.

Wilczy Szaniec zajmował 250 hektarów. Otoczony był zasiekami i polem minowym. Bezpieczeństwo miały gwarantować liczne wieże obserwacyjne i stanowiska ckm.  Na terenie kwatery przebywało jednocześnie ponad 2000 osób. Żołnierze, kucharze, lekarze, fryzjerzy, sekretarki i inni. Oprócz typowo wojskowych pomieszczeń takich jak bunkry, schrony, stanowiska służb stenograficznych, magazyny żywności były też kasyna, herbaciarnie, a nawet kino. Ściany żelbetowych schronów miały do 4 metrów, a stropy nawet do 8 metrów grubości.

Jedna z wielu na Mazurach

W promieniu 70 kilometrów na Mazurach znajdowało się jeszcze sporo mniejszych kwater pomocniczych między innymi w miejscowościach Mamerki, Pozedrze, Mikołajki, Szeroki Bór. Natomiast w oddalonym o około 30 kilometrów Giżycku (przedtem Lotzen) w słynnej Twierdzy Boyen znajdowała się placówka wywiadu, szpital, a także laboratorium kontrolujące jakość żywności serwowanej oficerom niemieckim.

Kwatera miała własną bocznicę kolejową, dzięki czemu hitlerowcy mogli stąd jeździć bezpośrednio pociągiem do Berlina.

Foto: własne

10 thoughts on “Wilczy Szaniec w Gierłoży – kwatera Hitlera

Dodaj komentarz