Kruklanki koło Giżycka

Kruklanki koło Giżycka

Kruklanki koło Giżycka – pomysł na wakacje

Kruklanki koło Giżycka są niewielką ale urokliwą wsią gminną na Mazurach. Dokładniej w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Część wsi otoczona jest wodami jeziora Gołdopiwo (niektóre źródła podają Gołdapiwo). Dzięki temu powstała ładna plaża z ratownikiem, placem zabaw, wypożyczalnią sprzętu pływającego i innymi udogodnieniami. Nic więc dziwnego, że najwięcej gości przybywa do Kruklanek w upalne dni lata, kiedy z dobrodziejstw tej plaży można korzystać. W miejscowości są dobrze prosperujące sklepy, gastronomia, miejsca noclegowe, także apteka i ośrodek zdrowia.

Co jeszcze warto wiedzieć o Kruklankach?

Wieś historią sięga szesnastego stulecia. Została założona przez niejakiego Jana Bębelnika w roku 1545. Już wkrótce potem powstały tutaj kościół parafialny i szkoła. Początkowo należała do ziem polskich. W roku 1657 nastąpiły rządy pruskie, a Polska odzyskała Kruklanki razem z całą okolicą w roku 1945. Jak to zwykle bywa w ciągu wieków zdarzały się pożary i epidemie. Mieszkańcy pamiętają do dziś o dżumie z roku 1710 kiedy zmarły tu aż 132 osoby.

Już na przełomie XIX i XX wieku istniało połączenie kolejowe Kruklanek z Giżyckiem, Węgorzewem i Oleckiem. Niestety obecnie żaden pociąg tędy nie jeździ. W czasie działań wojennych most nad małą rzeką Sapiną został zniszczony i do dziś istnieje w postaci ruiny. Jest to jedna z tutejszych ciekawostek turystycznych. Jest też ciekawostka astronomiczna. W kwietniu 2011 roku na miejscowość spadł meteoryt.

Małe Kruklanki zamieszkają wyznawcy kilku religii. Stąd obok kościoła katolickiego można zobaczyć ładną cerkiew greckokatolicką, a także cerkiew prawosławną.

Co w pobliżu Kruklanek?

W razie niepogody zrobicie sobie kilka ciekawych wycieczek po okolicy. Na przykład do wspomnianego wyżej Giżycka, gdzie znajdziecie między innymi słynną Twierdzę Boyen, albo też załapiecie się na rejs statkiem po jeziorze Niegocin. Blisko, a dokładniej we wsi Spytkowo można zwiedzić Muzeum IndianNa miłośników przyrody czeka też pokazowa zagroda żubrów w Wolisku. Trochę dalej ale również w zasięgu jednodniowej wycieczki zobaczycie niezwykły grobowiec czyli piramidę w Rapie. W Kętrzynie stoi krzyżacki zamek. Natomiast ciekawostką w mieście Gołdap będzie między innymi obrotowa kawiarnia na Pięknej Górze. To tylko niektóre z wielu możliwości.

Naszą stronę wspiera właściciel portalu e-wczasy.pl z oferującego m.in. noclegi w Giżycku i okolicy. Dla gospodarzy obiektów turystycznych mamy kod rabatowy -25% na roczny abonament reklamowy: po dodaniu obiektu należy wpisać kod #kochamyPolskieWczasy

Foto: wasne

Dodaj komentarz