Kwatera Himmlera w Pozezdrzu

Kwatera Himmlera w Pozezdrzu

Kwatera Himmlera w Pozezdrzu czyli „Hochwald”

Miejsce, o którym dzisiaj piszemy nie jest może ani piękne okazałe. Będzie jednak z pewnością ciekawe dla wszystkich miłośników historii. Zwłaszcza tych, którzy interesują się II wojną światową. Kwatera Himmlera w Pozezdrzu znana też była pod kryptonimem „Hochwald” czyli „wysoki las”. Znajdziecie ją na terenie  wsi Pozezdrze. A dokładniej na peryferiach tej gminy w lesie niedaleko drogi krajowej nr 63 prowadzącej od Węgorzewa do Giżycka.

Warto przy okazji zwrócić uwagę, że na Mazurach jest wiele pamiątek po hitlerowskich wojskach i kwaterach. Wspomnieć tu trzeba też Wilczy Szaniec w Gierłoży koło Kętrzyna lub też Kwaterę Główną w Mamerkach. Przed rokiem 1945 tereny te bowiem należały do Niemiec. Jednakże mocno wysunięte na wschód umożliwiały planowanie ataków na Polskę i tereny ZSRR.

Wojskowe instalacje w lesie

Nieprzypadkowo wszystkie podobne obiekty znajdowały się w lasach. Chodziło oczywiście o jak najlepsze ukrycie i kamuflaż. Dla bezpieczeństwa całość otaczały pola minowe, druty kolczaste i metalowe siatki maskowane imitacjami liści. Stały też w pobliżu bataliony policyjne. Mimo tak głębokiego ukrycia w lesie istniało doskonałe połączenie telefoniczne kwatery z innymi jednostkami wojskowymi Rzeszy. W pobliżu biegła droga samochodowa i linia kolejowa, której bocznica prowadziła wprost do kwatery. Możliwe więc było szybkie przemieszczanie się na przykład do wspomnianej wyżej Gierłoży albo nawet w głąb Niemiec.

Kwatera składała się z bunkrów, których żelbetowe ściany i stropy miały grubość 2 metrów. Wewnątrz każdego z nich znajdowało się po kilka pomieszczeń, a wchodziło się do  nich przez drzwi pancerne.

Miejsce to z przerwami było wykorzystywane w latach 1941 – 1944 chociaż podobno sam Himmler nie bywał tu zbyt często.  W styczniu 1945 roku schrony zostały wysadzone w powietrze.

Kim był Heinrich Himmler?

Heinrich Himmler był jednym z najważniejszych przywódców III Rzeszy. Znany jako zbrodniarz wojenny stał przez pewien czas na czele SS i Gestapo. Jako twórca obozów koncentracyjnych odpowiadał za eksterminację Żydów w Europie. Aresztowany w roku 1945 popełnił samobójstwo.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem noclegowym wczasowo.pl

Foto: własne

Dodaj komentarz