Atrakcje Pojezierza Lubuskiego
Atrakcje Pojezierza Lubuskiego – jeziora i nie tylko
Atrakcje Pojezierza Lubuskiego są bardzo różnorodne. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – są ciekawe miasta, zabytki, sanktuaria. Wiele jest pamiątek militarnych. O tym wszystkim wspomnimy za chwilę. Jednakże jak sama nazwa wskazuje do najbardziej charakterystycznych cech tutejszego krajobrazu należą liczne jeziora, przede wszystkim rynnowe (w sumie około 600). Największymi z nich są Niesłysz i Błędno, a najgłębsze nazywa się Jezioro Trześniowskie.
Duża ilość wód sprawia, że w wielu miejscach znajdziecie plaże – strzeżone i niestrzeżone. Są ośrodki wypoczynkowe. Do najsłynniejszych, a jednocześnie najciekawszych należy Łagów. Z mniej znanych można zaproponować na przykład Lubrzę, niedaleko Świebodzina.
Teren jest nizinny. Najwyższe wzniesienie nazywa się Bukowiec (226 m.n.p.m.). W okolicy jest sporo lasów. Między innymi Puszcza Rzepińska, Bory Postomskie. Są też Park Narodowy Ujście Warty oraz Łagowsko – Sulęciński Park Krajobrazowy. Część Pojezierza Lubuskiego należy do Niemiec, a dokładniej Brandenburgii. Spośród miast po stronie polskiej wspomnimy Międzyrzecz, Świebodzin, Sulęcin, Słubice.
Pojezierze Lubuskie należy do regionów słabo zaludnionych. Mało jest też turystów w porównaniu na przykład z Mazurami. Można wiec śmiało zaryzykować tezę, że wielu Polaków nie odkryło jeszcze ciekawostek tej ziemi.
Zabytki, sanktuaria i militaria
Do najpopularniejszych zabytków Pojezierza Lubuskiego należą między innymi zamek w Międzyrzeczu i zamek w Łagowie. Jeśli Was interesują zabytki sakralne to koniecznie wybierzcie się do sanktuarium w Rokitnie. Polecamy także pocysterski zespół klasztorny w Gościkowie – Paradyżu. Spośród innych świątyń najsłynniejszy (i chyba najpiękniejszy) kościół znajdziecie w małej wsi Klępsk niedaleko Sulechowa. Nowe ale ładne Sanktuarium Miłosierdzia oraz gigantyczną figurę Chrystusa polecamy we wspomnianym wyżej Świebodzinie.
Opis regionu byłby daleko niepełny gdybyśmy nie napisali o Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym – wielkich poniemieckich bunkrach ciągnących się kilometrami pod ziemią. Można do nich wejść i pozwiedzać z przewodnikiem. Natomiast Zielona Góra i jej okolice słyną z winnic. Tradycje winiarskie tej ziemi sięgają trzynastego stulecia. Sporo jest tu też pasiek pszczelich, więc jest to kraina dosłownie miodem płynąca.
Sami odkryjcie co można tu jeszcze pozwiedzać.
Foto: własne