Zwierzyniec na Roztoczu – atrakcje turystyczne

0
Zwierzyniec na Roztoczu

Zwierzyniec na Roztoczu

Zwierzyniec na Roztoczu w powiecie zamojskim

Zwierzyniec na Roztoczu jest małym miasteczkiem niedaleko Zamościa. Na stałe żyje tu niewiele ponad 3 tysiące mieszkańców. W czasie wakacji liczba ta nieco rośnie ze względu na przybywających turystów. Chociaż i tak jest dużo spokojniej niż w znanych miejscowościach nad Morzem Bałtyckim, Tatrach, czy Mazurach.

Atrakcje turystyczne Zwierzyńca

Przez Zwierzyniec przepływa rzeka Wieprz, która jest szlakiem licznych spływów kajakowych. Dlatego w pobliżu funkcjonuje sporo wypożyczalni tego sprzętu. Kajaki i rowerki wodne pływają także po zalewie Rudka, a cywilizowaną plażę z ratownikiem znajdziecie nad Stawami Echo.

W mieście  w tak zwanym Pałacu Plenipotenta ma swoją siedzibę dyrekcja Roztoczańskiego Parku Narodowego. Natomiast w pobliżu znajduje się niewielkie muzeum przyrodnicze tegoż parku. Kto lubi chodzić po lesie niech spróbuje zdobyć niewysoką Górę Bukową (310 m.n.p.m.). W ogóle w Zwierzyńcu i w pobliżu jest bardzo dużo wody i lasów, a najciekawszy zabytek miejscowości – kościół św. Jana Nepomucena zwany jest „kościołem na wodzie”.

Inną ciekawostką Zwierzyńca jest spora liczba pomników. Podobno w przeliczeniu na jednego mieszkańca więcej niż w Warszawie. Wśród nich najciekawszy jest chyba pomnik szarańczy, która naleciała tu na początku XVIII wieku. Są też pomniki, Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Królowej Marysieńki i mnóstwo innych.

Znana tutejsza impreza cykliczną odbywająca się zawsze pod koniec wakacji nazywa się Letnia Akademia Filmowa. W wielu miejscach miasta można nie tylko zobaczyć wybitne dzieła ale spotkać się także z reżyserami, aktorami i innymi twórcami. Największy ekran pod chmurką tworzy ściana zabytkowego browaru.

Krótka historia Zwierzyńca

Dzieje miasteczka sięgają końca szesnastego stulecia, dokładniej roku 1593. Wkrótce potem powstała tu letnia rezydencja rodziny Zamoyskich. Sama nazwa nie jest przypadkowa, bowiem w zagrodach były hodowane między innymi jelenie, łosie, dziki, sarny. W miejscu, gdzie obecnie stoi wspomniany wyżej kościół na wodzie został kiedyś wzniesiony niewielki pałac. Należał do Gryzeldy z Zamoyskich Wiśniowieckiej.

Z inicjatywy Jana Jakuba Zamoyskiego w Zwierzyńcu powstała fabryka mydła i porcelany w roku 1773, wkrótce potem także tartak, browar, fabryka bryczek, fabryka narzędzi rolniczych i jeszcze kilka innych zakładów. Nawet sąd.  Od roku 1812 była tu także siedziba Ordynacji Zamoyskiej.

Ludność Zwierzyńca i okolicy bardzo ucierpiała podczas walk w czasie powstań listopadowego, styczniowego, a także podczas pierwszej i drugiej wojny światowej.

W latach 1940-44 funkcjonował tu hitlerowski obóz, w którym więziono około 24 tysiące ludzi, w tym 7 tysięcy dzieci. Pamięć o tych ofiarach ilustruje stała wystawa w nowym kościele p.w. Matki Bożej Królowej Polski.

Prawa miejskie zostały nadane w roku 1990.

W Zwierzyńcu dość łatwo można znaleźć noclegi. Są hotele, domki campingowe i kwatery prywatne. Jeśli jednak chcielibyście przyjechać na wspomnianą wyżej Letnią Akademię Filmową wtedy miejsca trzeba rezerwować ze znacznym wyprzedzeniem.

Zwierzyniec na Roztoczu, a co jeszcze w pobliżu?

Niedaleko warto zobaczyć też miedzy innymi ciekawe miasteczko – Szczebrzeszyn, a także Zagrodę Guciów. Na Roztoczu jest sporo miejsc upamiętniających wydarzenia wojenne – na przykład cmentarz w Sochach. Jeśli czas Wam pozwoli proponuję także wycieczkę na wieżę widokową do Józefowa, a ładny drewniany kościół i kaplicę na wodzie znajdziecie między innymi w Górecku Kościelnym.

 

Foto: własne

Dodaj komentarz