Jezioro Rusałka w Poznaniu

Jezioro Rusałka w Poznaniu

Na terenie Wielkopolski znajdziecie bardzo dużo jezior. Wszak jakby nie było jest to Pojezierze Wielkopolskie.

Jezioro Rusałka w Poznaniu – Pojezierze Wielkopolskie

Wprawdzie Pojezierze Wielkopolskie jest nieco mniej znane niż Mazury ale jednak akweny zdarzają się często. Niektóre z nich powstały w sposób naturalny, a inne dzięki zaporom wodnym. Opisywane tutaj przez nas Jezioro Rusałka w Poznaniu jest właśnie zbiornikiem sztucznym. Tak więc raczej trzeba by pisać nie o jeziorze a zalewie.

Całe jezioro jest niezbyt duże. Zajmuje mniej niż połowę kilometra kwadratowego. Maksymalna głębokość wynosi 9 metrów, a trasa wokół jeziora ma 3300 metrów.

Jezioro Rusałka w Poznaniu powstało w czasie niemieckiej okupacji (1941 – 1942) poprzez postawienie tamy na mało znanej rzece Bogdanka. Wcześniej w tym miejscu stały elementy fortyfikacji Twierdzy Poznań. Biwakowali też okoliczni Cyganie. Do robót budowlanych zmuszani byli więźniowie obozów prac przymusowej. Jako jeden z materiałów do utwardzania dna służyły macewy z pobliskiego żydowskiego cmentarza.

Od samego początku akwen był przeznaczony do rekreacji. W planach po sąsiedzku miały funkcjonować lunapark, kolej wąskotorowa, sauny, restauracja, a nawet hala sportowa. Niestety (a może na szczęście) porażki na froncie przekreśliły te plany hitlerowców.

Kąpielisko miejskie Rusałka na wodach Bogdanki

Do koncepcji miejsca wypoczynku powrócono w latach powojennych. Dla mieszkańców miasta, a także dla przyjezdnych gości w czasie sezonu kąpielowego Rusałka jest dobrym miejscem relaksu.

W 1960 roku powstała plaża wraz z polem kempingowym i wypożyczalnią sprzętu wodnego. Plaża ta istnieje do dziś i w upalne dni lata istnieje możliwość pluskania się w wodzie pod okiem ratowników. Wiele osób zanim zdecyduje się skorzystać z plaży sprawdza czy jest w zasięgu wzroku wieża ratownicza. Zresztą my też tak robimy.

Na miejscu też stoją jakieś punkty gastronomiczne, ogólnodostępny pawilon toalet i inne udogodnienia.

Podobnie jak na wielu innych plażach strzeżonych kąpielisko Rusałka podzielone jest na dwie strefy – dla umiejących i nie umiejących pływać. W strefie oznaczonej czerwonymi bojami jest płytko, w żółtej głębiej. Długość linii brzegowej plaży wynosi około 100 metrów.

Aktywny wypoczynek nad wodą – imprezy sportowe i rekreacyjne różnego szczebla

Raz po raz odbywają się tu także imprezy sportowe i rekreacyjne. Wijące się wokół zbiornika ścieżki są idealnym terenem do biegania. Dlatego między innymi zdarzają się tu zawody Grand Prix Poznania w biegach przełajowych. Popularne są też noworoczne spotkania cyklistów.

Przyroda nad Jeziorem Rusałka

Zbiornik Rusałka otaczają lasy. Wokół zalewu znajdziecie ponad 300 różnych gatunków roślin. Wiele z nich tworzy sąsiadujący z akwenem las. Wśród drzew dominują olsze, wierzby, topole i leszczyny. Natomiast na brzegu jeziora stoją pałki wodne, trzciny, a w samej wodzie moczarki, grążele, rzęsy i inne wodorosty. Do występujących tu okazów rzadkich należą róże wirginijskie, storczyki i także turówka wonna.

W Jeziorze Rusałka wędkarze nieraz łowią między innymi karpie, węgorze, amury, szczupaki i mnóstwo innych ryb. W pobliżu możecie zauważyć konie z pobliskiego hipodromu.

Jezioro Rusałka w Poznaniu – co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Jezioro Rusałka znalazło się na planie filmu „Ogniem i Mieczem” gdzie zagrało rolę rzeki Dniepr. Jest to nie tylko ważne miejsce rekreacyjne dla mieszkańców Poznania. W lasach otaczających zbiornik znajdują się też bowiem pomniki poświęcone więźniom obozu zagłady Fort VII w Poznaniu, na których dokonano tu egzekucji. Łącznie stracono w trzech różnych punktach ponad 2000 osób.

Jedno z wielu pięknych miejsc w Wielkopolsce

Z innych akwenów Wielkopolski na naszej stronie opisujemy też zalew w Gołuchowie. Natomiast gdybyście chcieli przejść się w Poznaniu do zacisznego ładnego miejsca polecamy między innymi Park Szachty.

Foto: własne

Dodaj komentarz