Jezioro Rusałka w Poznaniu

Jezioro Rusałka w Poznaniu
Jezioro Rusałka w Poznaniu – Pojezierze Wielkopolskie
Na terenie Wielkopolski znajdziecie bardzo dużo jezior. Wszak jakby nie było jest to Pojezierze Wielkopolskie. Wprawdzie mniej znane niż Mazury ale jednak akweny zdarzają się często. Niektóre z nich powstały w sposób naturalny, a inne dzięki zaporom wodnym. Opisywane tutaj przez nas Jezioro Rusałka w Poznaniu jest właśnie akwenem sztucznym. Tak więc raczej trzeba by pisać nie o jeziorze a zalewie.
Powierzchnia wody jest niezbyt duża. Zajmuje mniej niż połowę kilometra kwadratowego. Maksymalna głębokość wynosi 9 metrów, a długość linii brzegowej 3300 metrów.
Na wodach Bogdanki
Jezioro Rusałka powstało w czasie niemieckiej okupacji (1941 – 1942) poprzez postawienie tamy na mało znanej rzece Bogdanka. Wcześniej w tym miejscu stały elementy fortyfikacji Twierdzy Poznań. Biwakowali też okoliczni Cyganie. Do robót budowlanych zmuszani byli więźniowie obozów prac przymusowej. Jako jeden z materiałów do utwardzania dna służyły macewy z pobliskiego żydowskiego cmentarza.
Od samego początku akwen był przeznaczony do rekreacji. W planach po sąsiedzku miały funkcjonować lunapark, kolej wąskotorowa, sauny, restauracja, a nawet hala sportowa. Niestety (a może na szczęście) porażki na froncie przekreśliły te plany hitlerowców. Jednakże do koncepcji miejsca wypoczynku powrócono w latach powojennych. W 1960 roku powstała plaża wraz z polem kempingowym i wypożyczalnią sprzętu wodnego. Plaża ta istnieje do dziś i w upalne dni lata istnieje możliwość pluskania się w wodzie pod okiem ratowników. Na miejscu też stoją jakieś punkty gastronomiczne, toalety i inne udogodnienia.
Przyroda w jeziorze i wokół niego
Wokół zalewu znajdziecie ponad 300 różnych gatunków roślin. Wiele z nich tworzy sąsiadujący z akwenem las. Wśród drzew dominują olsze, wierzby, topole i leszczyny. Na brzegu stoją pałki wodne, trzciny, a w samej wodzie moczarki, grążele, rzęsy i inne wodorosty. Do występujących tu okazów rzadkich należą róże wirginijskie, storczyki i turówka wonna. Akwen jest też rajem dla wędkarzy, którzy nieraz łowią tu między innymi karpie, węgorze, amury, szczupaki i mnóstwo innych ryb. W pobliżu możecie zauważyć konie z pobliskiego hipodromu.
Jezioro Rusałka znalazło się na planie filmu „Ogniem i Mieczem” gdzie zagrało rolę rzeki Dniepr. Jest to ważne miejsce rekreacyjne dla mieszkańców Poznania. W pobliskim lesie możecie też natrafić na pomniki poświęcone więźniom obozu zagłady Fort VII w Poznaniu, na których dokonano tu egzekucji. Łącznie stracono w trzech różnych punktach ponad 2000 osób.
Z innych akwenów Wielkopolski na naszej stronie opisujemy też zalew w Gołuchowie. Natomiast gdybyście chcieli przejść się w Poznaniu do zacisznego ładnego miejsca polecamy między innymi Park Szachty.
Foto: własne