Zwalony most w Kruklankach

Zwalony most w Kruklankach

Zwalony most w Kruklankach – zabytek techniki

W Kruklankach niedaleko Giżycka, a raczej w Grądach Kruklaneckich nad małą rzeką Sapina stoi zwalony most. Duży, kolejowy, z pięcioma przęsłami. Kiedyś był częścią drogi żelaznej łączącej tę miejscowość z Węgorzewem i Oleckiem. Powstał z żelbetonu w roku 1908 i był niewiele mniejszy od tego słynnego w Stańczykach. Zresztą obydwie konstrukcje zaistniały mniej więcej w tym samym czasie i według podobnych projektów. Kształtem przypominał nieco dawne rzymskie akwedukty.

Dwie wojny i dwie katastrofy

Niestety jego historia została dwukrotnie przerwana w czasie wojen. Pierwszy raz w roku 1915, kiedy jedno z jego przęseł wysadziło wycofujące się wojsko rosyjskie. Wkrótce nastąpiła naprawa, rekonstrukcja i pojawiły się jakieś ulepszenia.

Niestety dwadzieścia lat później wybuchła kolejna wojna. A linia kolejowa, która niegdyś służyła głównie do przejazdów pasażerskich zaczęła być sposobem na transporty militarne w kierunku Polski. Warto pamiętać, że wtedy Mazury należały do Niemiec, a niedaleko stąd znajdowały się potężne kwatery hitlerowskich wojsk. Między innymi w Mamerkach i Wilczym Szańcu. Pod koniec działań zbrojnych Niemcy konstrukcję zaminowali ale nie wysadzili. Z materiałami wybuchowymi w filarach i detonatorem w pobliskim bunkrze stał dalej przez kilka miesięcy. Kiedy front przeszedł, a dokładniej kiedy już oficjalnie nastał pokój we wrześniu 1945 roku Rosjanie zaczęli na wielką skalę grabież wszystkiego co pozostało cenne w Prusach. W tym także szyny kolejowe. Ponieważ okoliczni mieszkańcy nie chcieli już dłużej na te kradzieże patrzeć któryś z nich wysadził w powietrze opisywany przez nas tutaj most.

Obecnie jest to jedna z miejscowych atrakcji turystycznych. W pobliżu znajdziecie punkt widokowy, z którego świetnie widać Jezioro Patelnia i lasy.

Co w pobliżu?

Niedaleko w miejscowości Wolisko, a raczej w lesie obok tej wsi znajdziecie pokazową Zagrodą Żubrów. Jadąc do Giżycka po drodze mijacie Muzeum Indian w Spytkowie. Natomiast w upalne dni największą tutejszą atrakcją jest plaża nad jeziorem Gołdapiwo. Mazury są pełne atrakcji turystycznych – znajdziecie tu krzyżackie zamki, sanktuaria, ciekawe miejscowości w wiele innych niespodzianek. Sporo z nich opisujemy na naszej stronie.

Foto: własne

Dodaj komentarz