Giżycko – stolica polskiego żeglarstwa
Giżycko – położenie miasta
Atrakcje turystyczne w Giżycku są liczne i bardzo zróżnicowane. Miasto leży na terenie województwa warmińsko – mazurskiego, w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Dlatego przyjeżdżają tu liczni turyści, wczasowicze, a zwłaszcza żeglarze. Jest to bowiem bardzo znany ośrodek turystyczny i wypoczynkowy. Przewodniki nazywają tę miejscowość „stolicą polskiego żeglarstwa”. Mają tu też swoją siedzibę władze powiatu giżyckiego.
Stałych mieszkańców Giżycko liczy około 30 tysięcy. Jest to więc miasto średniej wielkości.
Krótka historia Giżycka
Początki osadnictwa w tym rejonie sięgają bardzo dalekiej przeszłości . Wzmiankował je w swoich pismach Tacyt w drugim wieku naszej ery. W trzynastym i czternastym stuleciu ziemie Warmii i Mazur zajęli Krzyżacy. Między Niegocinem i Kisajnem wznieśli gród obronny, nazwany Lotzen. W sąsiedztwie powstała osada, która pierwotnie nazywała się Nowa Wieś.
Prawa miejskie Lotzen otrzymało w szesnastym wieku. Uczynił to książę pruski Albrecht Fryderyk Hohenzollern – Ansbach. Nie oszczędzały Giżycka (wtedy Lotzen) klęski żywiołowe. W 1657 roku trwały walki z Tatarami. Oni podpalili miasto, nastąpił wielki pożar. Zniszczył on prawie wszystkie zabudowania. Ocalały tylko zamek, ratusz i kościół. Jako najbiedniejsze z miast Prus Książęcych Lotzen wystąpiło do władz z prośbą o zwolnienie z wszelkich podatków i obciążeń publicznych. Kolejne nieszczęście zdarzyło się w roku 1710 kiedy wybuchła epidemia dżumy. Wtedy wymarli prawie wszyscy obywatele miasta.
W granice Polski Lotzen zostało włączone dopiero po II wojnie światowej. Jako Giżycko istnieje od roku 1946 ponieważ wtedy władze nadały miastu nową nazwę.
Które atrakcje turystyczne w Giżycku trzeba zaliczyć ?
Miasto pięknie jest położone pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. Łączy je Kanał Giżycki, zwany też Kanałem Łuczańskim. W najbliższym sąsiedztwie znajduje się jeszcze kilkanaście innych jezior, więc turyści przybywający nad wodę mają w czym wybierać. Jedną z tutejszych ciekawostek jest zabytkowy obrotowy most, który umożliwia pływanie jachtów tą drogą wodną. Most ten był wybudowany w drugiej połowie XIX wieku i został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa warmińsko – mazurskiego. Wymieniając atrakcje turystyczne Giżycka koniecznie muszę napisać też Twierdzę Boyen.
Co warto zobaczyć w Giżycku jeszcze?
Polecam pięknie odbudowany zamek krzyżacki (obecnie hotel). Ładnie prezentują się kościół ewangelicki i cerkiew prawosławna. Na wieży ciśnień znajduje się taras widokowy, dlatego można podziwiać krajobrazy z góry. Warto pójść także na Wzgórze Świętego Brunona, który w tym miejscu zginął śmiercią męczeńską. Jest on patronem miasta. Jednak najwięcej przyjeżdżających do Giżycka ludzi korzysta z plaż i atrakcji wodnych na jeziorach.
Popularną miejscowością wypoczynkową blisko Giżycka są Kruklanki. Jadąc tam miniecie po drodze Muzeum Indian w Spytkowie.
Foto: własne
9 thoughts on “Giżycko – stolica polskiego żeglarstwa”