Atrakcje w Kętrzynie na Mazurach

Atrakcje w Kętrzynie na Mazurach

Atrakcje w Kętrzynie na Mazurach czyli co tu ciekawego jest?

Atrakcje w Kętrzynie ucieszą przede wszystkim miłośników zamków, zwłaszcza zamków krzyżackich bowiem jeden z nich właśnie tutaj się znajduje. Można go zwiedzać. Oprócz tego koniecznie trzeba wejść do zabytkowej bazyliki świętego Jerzego – najlepiej zachowanego kościoła obronnego na Mazurach.

Jeśli jesteśmy już przy świątyniach to na wspomnienie zasługują też neogotycki p.w. świętej Katarzyny i ewangelicki świętego Jana (do czasu II wojny światowej nazywany kościołem polskim – katolickim). Do ciekawych pamiątek z przeszłości należy klasycystyczna dziewiętnastowieczna loża masońska – obecnie siedziba Stowarzyszenia im Arno Holtza dla Porozumienia Polsko – Niemieckiego. Warto też zwrócić uwagę na piękny budynek Starostwa Powiatowego.

Z ciekawszych obiektów w mieście popatrzcie jeszcze na  fragmenty średniowiecznego muru, cerkiew z pierwszej połowy wieku dwudziestego, eklektyczny ratusz.

Co jeszcze warto wiedzieć o Kętrzynie

Jest to miasto powiatowe w województwie warmińsko – mazurskim. Jego początki sięgają czternastego stulecia, a oficjalnie prawa miejskie otrzymał w roku 1357. Zajmuje powierzchnię około 10 kilometrów kwadratowych przy liczbie mieszkańców niespełna 30 tysięcy. W przeszłości cała okolica należała do pruskiego plemienia Bartów w trzynastym wieku zajęta została przez Krzyżaków. W średniowieczu wejścia do miasta broniło 13 baszt. Były też bramy Wysoka, Młyńska i furta Wodna.

Ja to zwykle bywało w minionych wiekach tereny te przechodziły na własność różnych władców i państw. Przez krotki czas w piętnastym stuleciu  były to ziemie lenne Królestwa Polskiego, a w latach 1758 – 1762 dostało się pod okupację Rosjan. Jednakże najdłużej były to ziemie należące do Prus. Od 1868 przez miasto Kętrzyn przechodzi linia kolejowa.

Nazwa Kętrzyn obowiązuje od roku 1946. Została nadana dla upamiętnienia jednego z najsłynniejszych tutejszych mieszkańców – Wojciecha Kętrzyńskiego. Wcześniej miasto nazywało się Rastembork.

Co ciekawego w pobliżu?

Jeżeli zwiedzicie już wszystkie atrakcje w Kętrzynie to polecamy też słynne sanktuarium w Świętej Lipce. W Wilczym Szańcu na miłośników historii czekają mroczne pamiątki z czasów II wojny światowej. W wielu mazurskich miastach znajdziecie też inne zamki krzyżackie. Między innymi zamek w Nidzicy, zamek w Działdowie, albo też zamek w Olsztynku. Chociaż tego ostatniego nie można zwiedzać bo znajduje się w nim szkoła.

 

Dodaj komentarz