Rajgród i Jezioro Rajgrodzkie
Rajgród i Jezioro Rajgrodzkie – pogranicze Podlasia i Mazur
Rajgród i Jezioro Rajgrodzkie należą do ciekawszych turystycznie miejsc na Podlasiu. A dokładniej na pograniczu Podlasia i Mazur. Przez samo jezioro bowiem przebiega granica województw.
Rajgród – historia i ciekawostki
W Rajgrodzie żyje niewiele ponad 1500 mieszkańców. Otrzymało prawa miejskie dwukrotnie. Najpierw już w 1568 roku. W latach 1863 – 1924 odebrane i przywrócone ponownie.
Podobno już dziewięć wieków przed naszą erą były tu tereny zamieszkałe przez człowieka. Pierwszy historyczny dokument o miejscowości pochodzi z roku 1429, natomiast wcześniejsze wzmianki podają, że było to miejsce należące do plemienia Jaćwingów, którzy założyli tu osadę o nazwie Raj. Mieszkańcy okolicy trudnili się głównie bartnictwem, rybołówstwem oraz handlowali drewnem. Tutejsze tereny przez pewien czas należały do rodu Radziwiłłów. Z końcem szesnastego stulecia Rajgród stał się własnością króla Zygmunta Augusta, a więc był miastem królewskim.
Po rozbiorach ziemie tutejsze dostały się na krótko pod władzę Prus, a po pokoju w Tylży w 1807 roku włączone zostały do Księstwa Warszawskiego.
29 maja 1831 roku pod Rajgrodem miała miejsce jedna z bitew Powstania Listopadowego (zwycięska dla Polaków). Z ciekawostek warto też wspomnieć fakt, że w tutejszym leśnictwie urzędował Józef Sienkiewicz – dziadek naszego słynnego pisarza.
Atrakcje turystyczne w Rajgrodzie
W Rajgrodzie warto wejść na Górę Zamkową z której roztacza się piękny widok na jezioro. Wbrew nazwie zamku tu nie ma. Ponoć był kiedyś budowany, ale nigdy go nie ukończono i nie ostał się do naszych czasów. Wśród zabytków trzeba wymienić neogotycki kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (traktowany jako sanktuarium). W pobliżu niedawno wybudowano kalwarię. Znajdziecie też w mieście zabytkowy dworek Opartowo, dworek Organistów i żydowski cmentarz. Ze względu na położenie nad brzegami jeziora Rajgród jest znanym ośrodkiem turystyczno – wypoczynkowym. W pobliżu znajdziecie też Biebrzański Park Narodowy.
Jezioro Rajgrodzkie
Jest to jezioro na Pojezierzu Ełckim, większa jego część należy do województwa podlaskiego. Ma powierzchnię około 15 hektarów. Średnia głębokość wynosi blisko 9 metrów, a maksymalna 52 metry. Jak sama nazwa wskazuje największą miejscowością na jego brzegu jest opisane wyżej miasto Rajgród. Jest to zbiornik mocno rozgałęziony, a jego częściami – zatokami są Jeziora: Stackie i Przepiórka. Na wodzie znajduje się też kilka niedużych wysepek, z których największa nazywa się Sowiak. W wielu miejscach wysokie brzegi porasta las, głównie sosnowy. Jezioro leży na trasie szlaku wodnego z Olecka do Augustowa, dlatego często na wodach można zobaczyć żeglarzy. Woda należy do III klasy czystości.
W sitowiach gniazdują liczne ptaki. W wodach wędkarze mogą wyłowić między innymi szczupaka, węgorza, sielawę, sieję i mnóstwo innych ryb. Natomiast na brzegu są liczne ośrodki wypoczynkowe.
Foto: własne
3 thoughts on “Rajgród i Jezioro Rajgrodzkie”