Zamek krzyżacki w Olsztynku na Mazurach

0
Zamek krzyżacki w Olsztynku

Zamek krzyżacki w Olsztynku

Zamek krzyżacki w Olsztynku – gdzie to jest?

Olsztynek jest miastem na Mazurach w północno – wschodniej Polsce. W przeszłości był to jeden z najmniejszych ośrodków zamkowo – miejskich w Prusach Krzyżackich. Co ciekawe oddalony o 28 kilometrów stąd Olsztyn to już nie Mazury ale Warmia. Opisywany przez nas zamek krzyżacki w Olsztynku stoi (a jakże by inaczej) przy ulicy Zamkowej.

Co warto wiedzieć o zamku w Olsztynku

Gotycki krzyżacki zamek w Olsztynku zbudowano na wzniesieniu w połowie czternastego wieku. Odbyło się to na polecenie Guntera von Hohensteina, który w tamtym czasie był ostródzkim komturem. Zamek miał być siedzibą burgrabiego, ściągającego podatki i kontrolującego szlaki handlowe. Nie było tu klasztoru, co odróżniało tę budowlę od wielu innych krzyżackich.

Zamek z wieżą zbudowano pierwotnie na planie czworokąta. Nie ma dokładnych informacji czy posiadał trzy czy cztery skrzydła. Wokół najprawdopodobniej stały mury z basztami i fosą. W podzamczu znajdowały się folwark, browar i młyn. Natomiast w głównym budynku mieściły się między innymi kaplica, refektarz, pokój gościnny i zbrojownia.

Bywał tu wielki mistrz krzyżacki Winrich von Kniprode. Po bitwie pod Grunwaldem został oddany polskiemu królowi – Władysławowi Jagiełło. Później od roku 1414 zaczął stopniowo niszczeć. Najpierw uszkodzenia wojenne, później Tatarzy, którzy w 1656 zamek spalili, aż w końcu osiemnastego wieku stał się całkowitą ruiną, którą trzeba było częściowo rozebrać.

Szkoła w zamkowych murach

W dziewiętnastym wieku w dobudowanym neogotyckim skrzydle powstało gimnazjum. Jednym z tutejszych uczniów był laureat medycznej nagrody Nobla Emil Behring, a także ewangelicki ksiądz etnograf – profesor Herman Pełka.

Do dziś w budynku zamkowym mieści się szkoła. Dlatego też zabytek można oglądać i fotografować tylko od zewnątrz.

Polecamy też…

Polecamy też inne zamki województwa warmińsko – mazurskiego – między innymi w Nidzicy, Ostródzie, Olsztynie, Lidzbarku i zamek w Kętrzynie. Warto wybrać się do Działdowa, gdzie znajdziecie nie tylko zamek ale także Muzeum Pogranicza opowiadające o dziejach Państwa Krzyżackiego. No i koniecznie trzeba zaliczyć zamek w Malborku.

Foto: własne

Dodaj komentarz