Co warto zwiedzić w Gliwicach

Gliwice, Śląsk, miasta Śląska

Ciekawe co warto zwiedzić w Gliwicach – jednym z dwudziestu największych miast Polski

To jest duże powiatowe miasto nad rzeką Kłodnicą. Jedno z dwudziestu największych w naszym kraju. Do Polski włączono je w 1945 roku, chociaż historycznie władcy polscy panowali tu od czasów piastowskich. W Gliwicach żyje niespełna 200 tysięcy mieszkańców. Jest to ważny ośrodek przemysłowy, naukowy i kulturalny na Górnym Śląsku. Tutejsza Politechnika Śląska należy do najbardziej znanych uczelni w naszym kraju. Co warto zwiedzić w Gliwicach?

Muzea, zabytki, kultura w Gliwicach

Miasto jest atrakcyjne pod względem turystycznym. Zachowało się sporo zabytków architektury jak Ratusz, Zamek Piastowski, Rynek, liczne kościoły – zwłaszcza godne polecenia są Katedra św. Piotra i Pawła oraz Kościół Wszystkich Świętych. W Zamku Piastowskim i Willi Caro są ciekawe wystawy muzealne, związane z historią miasta. Miłośników techniki zainteresować może przerobiona na muzeum dawna radiostacja, a także Muzeum Odlewnictwa Artystycznego. Będąc w mieście koniecznie też trzeba zobaczyć piękną Palmiarnię Miejską znajdującą się na terenie Parku Chopina. Zachęcamy jeszcze do wizyty w Kolejkowie.

Żal, że niedawno zlikwidowano słynny Gliwicki Teatr Muzyczny będący jedną z najcenniejszych wizytówek kulturalnych miasta. Przyciągał widzów z wielu odległych miejscowości. Został zmieniony w zwyczajny teatr, ale to już nie to samo.

Krótka historia Gliwic

Pierwsze udokumentowane wzmianki na temat miasta pojawiają się już pod koniec trzynastego wieku. Przecinały się tu wtedy szlaki handlowe do Wrocławia, Krakowa, Węgier i na północ kraju. Przez pewien czas w okresie rozbicia dzielnicowego istniało także Księstwo Gliwickie. Podobnie jak w innych śląskich miastach z powodu przesuwających się granic zauważamy wpływy polskie i niemieckie, a także czeskie. Również pod względem religijnym następowała wymiana dominacji na przemian katolików i protestantów.

W czasie powstawania miasto miało typowy dla średniowiecza układ przestrzenny. A więc w centrum rynek z ratuszem, nieopodal zamek i fara. Otoczone wałami obronnymi. Z owych obronnych budowli zostało już niewiele, ale do dziś istnieją nazwy ulic – Dolnych Wałów i Górnych Wałów. A ulice Tkacka czy Bednarska sugerują jakiego rodzaju profesje dominowały w danym miejscu.

W 1939 roku słynna prowokacja gliwicka czyli atak na radiostację stał się pretekstem do wybuchu II wojny światowej.

Foto: własne

 

27 thoughts on “Co warto zwiedzić w Gliwicach?

Dodaj komentarz