Co warto zwiedzić w Gliwicach

Gliwice, Śląsk, miasta Śląska

Gliwice to jest duże powiatowe i zabytkowe miasto nad rzeką Kłodnicą. Do Polski włączono je w 1945 roku, chociaż historycznie władcy polscy panowali tu od czasów piastowskich. Miasto jest atrakcyjne pod względem turystycznym.

Skąd wzięła się nazwa Gliwice?

Zanim zaczniemy pisać co warto zwiedzić w Gliwicach zajrzyjmy w etymologię nazwy miasta. Istnieją różne teorie na ten temat. Profesor Jan Miodek mówił w jednym ze swoich programów, że może pochodzić od kogoś kto nazywał się Gliwa (lub podobnie). Może też chodzić o „gliwy” czyli jak określano dawniej mokry, bagienny teren.

Niektóre źródła podają, że mogło się też wziąć to pierwotnie od słowa „chlew” a więc Chelwice, które w późniejszym czasie stały się Gliwicami. Zresztą po sąsiedzku jest też miasto kojarzone z knurami czyli Knurów.

W niemieckich i polskich rękach

Pierwsze udokumentowane wzmianki na temat miasta pojawiają się już pod koniec XIII wieku. Przecinały się tu wtedy szlaki handlowe do Wrocławia, Krakowa, Węgier i na północ kraju. Ciekawostką jest fakt, że przez pewien czas w okresie rozbicia dzielnicowego istniało także Księstwo Gliwickie.

Podobnie jak w innych śląskich miastach z powodu przesuwających się granic zauważamy wpływy polskie i niemieckie, a także czeskie. Również pod względem religijnym następowała wymiana dominacji na przemian katolików i protestantów.

Jedno z dwudziestu największych miast Polski

Jest to jedno z dwudziestu największych w naszym kraju. W Gliwicach żyje niespełna 200 tysięcy mieszkańców. Jest to też ważny ośrodek przemysłowy, naukowy i kulturalny na Górnym Śląsku. Tutejsza Politechnika Śląska należy do najbardziej znanych uczelni w naszym kraju. Co warto zwiedzić w Gliwicach?

Napij się kawy pospaceruj po starówce

Gliwice to jedno z najstarszych i najbardziej bogatych w zabytki miast na Górnym Śląsku. W dużej części zachowało się Stare Miasto. Zwłaszcza warto zwrócić uwagę na oryginalny rozkład budynków i ulic. Chociaż niektóre z nich po wojennych zniszczeniach musiały być odbudowywane.

Przed wiekami był tu typowy dla średniowiecza układ przestrzenny. A więc w ścisłym centrum miasta Rynek z ratuszem. Nieopodal zamek i fara czyli Kościół Wszystkich Świętych. Otoczone wałami obronnymi. Na Rynku stoi też warta uwagi fontanna z Neptunem. Rynek w Gliwicach podobnie jak w niemal wszystkich innych miastach jest miejscem spotkań, kawiarni, restauracji i wydarzeń kulturalnych.

Z owych obronnych budowli zostało już niewiele, ale do dziś istnieją nazwy ulic – Dolnych Wałów i Górnych Wałów. A ulice Tkacka czy Bednarska sugerują jakiego rodzaju profesje dominowały w danym miejscu.

Katedra św. Piotra i Pawła i Kościół Wszystkich Świętych w Gliwicach

Katedra św. apostołów Piotra i Pawła i Kościół Wszystkich Świętych należą do najładniejszych świątyń na Górnym Śląsku. Obydwie stoją w samym centrum miasta.

Pierwszy z nich czyli świętych apostołów Piotra i Pawła jest neogotycki. Jako katedra funkcjonuje od roku 1992 chociaż wybudowano go dużo wcześniej.

Drugi ze wspomnianych tutaj zabytków czyli kościół Wszystkich Świętych ma prawdziwie średniowieczny gotycki początek. Na jego wysoką wieżę można wejść (w niektóre dni wakacji) aby podziwiać panoramę miasta z góry.

Kościół św. Bartłomieja

Nie możemy zapomnieć o jednym z najstarszych zabytków czyli starym kościele św. Bartłomieja. W tym miejscu musimy napisać, że parafia pod tym wezwaniem ma aż dwa kościoły. Obydwa warte zobaczenia. Pisząc „stary kościół św. Bartłomieja” mamy na myśli średniowieczny gotycki zabytek, jeden z najstarszych na Górnym Śląsku. Ten nowszy powstał na początku XX wieku.

Co warto zwiedzić w Gliwicach? – Willa Caro i Zamek Piastowski

Na zewnątrz niepozorny budynek Willa Caro stoi blisko Rynku i popularnej ulicy Zwycięstwa. W środku kryje muzeum wnętrz pokazujące jak kiedyś mieszkali dawni śląscy przemysłowcy – właściciele tutejszych zakładów pracy.

Zamek Piastowski zwany inaczej Dworem Cetrycza to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i najstarszych budowli w mieście. Powstał w XVI wieku. Nie ma pewności, że obiekt był kiedyś prawdziwym zamkiem. Natomiast dziś możecie w nim zobaczyć ciekawe i wielotematyczne muzeum w Gliwicach.

Co warto zwiedzić w Gliwicach jeszcze – Radiostacja i Muzeum Odlewnictwa Artystycznego

Widoczna z daleka wysoka konstrukcja przypomina nieco kształtem paryską Wieżę Eiffla. Jest to najwyższa drewniana konstrukcja na świecie. Miejsce znane z historii. W 1939 roku słynna prowokacja gliwicka czyli atak na radiostację stał się pretekstem do wybuchu II wojny światowej. Obecnie mieści się tutaj niewielkie muzeum. Na samą wieżę niestety nie można wchodzić.

Muzeum Odlewnictwa Artystycznego znajdujące się w dzielnicy Nowe Gliwice pokaże Wam jakie dzieła sztuki powstały w tutejszej Hucie Gliwice. Wystawa znajduje się na ostatnim piętrze jednego zabytkowych  budynków nieistniejącej już Kopalni Gliwice

Gdzie warto pójść w Gliwicach na spacer? – Park Chopina i Palmiarnia w Gliwicach

Opisując atrakcje Gliwic koniecznie musimy też wspomnieć Park Chopina, a w nim piękną Palmiarnię Miejską, jedną z najładniejszych w Polsce.

W kilku dużych szklanych pawilonach zobaczycie tu piękne rośliny z całego świata. Palmiarnia w Gliwicach to także akwaria z egzotycznymi rybami i wielu przedstawicieli niedużych zwierząt. To nie tylko ciekawa atrakcja ale też dobra lekcja przyrody.

Co warto zwiedzić w Gliwicach? – Kolejkowo

Zachęcamy jeszcze do wizyty w Kolejkowie, które mieści się na terenie jednego z tutejszych centrów handlowych czyli w „Europie Centralnej”. Kolejkowo to wiele makiet przedstawiających w miniaturze śląskie miasta. Odwzorowane z troską o najmniejsze szczegóły. Jeżdżące w różne strony pociągi urozmaicają oglądanie. Dobra frajda dla dzieci i dorosłych.

Pamiątki po ludności pochodzenia żydowskiego

Pamiątką po ludności żydowskiej zamieszkującej Gliwice jest zabytkowy cmentarz w pobliżu dworca kolejowego oraz tablice pamiątkowe na jednym z budynków przy ulicy Dolnych Wałów. W XIX wieku powstała tutaj synagoga. W Noc Kryształową z 9 na 10 listopada 1938 roku bojówki hitlerowskie podpaliły budynek. Kolejnego dnia rano wysadzono synagogę w powietrze.

Inne zabytki i atrakcje miasta

Przy ulicy Zwycięstwa obok gmachu urzędu miejskiego stoi znana z wielu gliwickich pocztówek fontanna z trzema faunami (niektórzy mówią z trzema diabełkami). Została ona odlana w dawnej Hucie Gliwice.

Także przy ulicy Zwycięstwa i w pobliżu stoją liczne ładne kamienice w stylu secesyjnym i klasycystycznym. Zwróćcie uwagę na piękny gmach dawnej poczty głównej.

Miłośników architektury drewnianej powinny zainteresować kościoły, które warto zobaczyć przy ulicy Kozielskiej (w centrum miasta) i w Ostropie (dzielnicy Gliwic).

Mimo iż miasto leży daleko od Morza Bałtyckiego w Gliwicach jest też port. Dzięki niemu w sezonie letnim możecie się wybrać na rejs po Kanale Gliwickim.

Mało znanym ale też interesującym zabytkiem jest wieża ciśnień z 1918 roku wybudowana w stylu neogotyckim.

Instytucje Kulturalne w Gliwicach

Wśród nowoczesnych budynków miasto ma piękną halę widowiskową „Arena Gliwice”. Jest jedną z największych i najładniejszych w Polsce. Tutaj odbywają się różne koncerty, zawody sportowe i inne ważne wydarzenia. W sąsiedztwie hali Arena Gliwice znajduje się nieduży ale warty spaceru Park Chrobrego.

Jak w każdym większym mieście są tu też kina, teatry, galerie. Do najciekawszych należą ruiny dawnego teatru Victoria. I mimo, że to faktycznie ruina (celowo utrzymywana w tym stanie) to dalej od czasu do czasu zdarzają się tu spektakle.

Niektóre wydarzenia kulturalne odbywają się raz po raz także na Rynku, w parku lub w innych miejscach na świeżym powietrzu.

Co warto zwiedzić w Gliwicach? Więcej w innych artykułach na naszej stronie

Większość wspomnianych wyżej atrakcji w Gliwicach opisujemy dokładniej na naszej stronie w osobnych artykułach. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej czym był Zamek Piastowski, Willa Caro, Kościół Wszystkich Świętych, Kolejkowo i o innych miejscach zachęcamy do czytania.

Atrakcje w pobliżu Gliwic

Jeśli będziecie w okolicy to warto zobaczyć nie tylko Gliwice ale też inne atrakcje w pobliżu. Polecamy zajrzeć do pobliskich miast Górnego Śląska takich jak Zabrze, Toszek, Tarnowskie Góry lub Bytom. Jest też w pobliżu sporo zabytków drewnianej architektury sakralnej. Między innymi kościół w Poniszowicach i kościół w Żernicy. Natomiast wspaniały pałac w stylu neogotyckim znajdziecie w Pławniowicach.

Foto: własne

30 thoughts on “Co warto zwiedzić w Gliwicach?

Dodaj komentarz