Palmiarnia w Gliwicach

Palmiarnia Gliwice

Pierwsze szklane pawilony powstały tu pod koniec XIX stulecia. Dlatego najstarsze okazy drzew w gliwickiej palmiarni maja grubo ponad 150 lat. W międzyczasie dokonywano licznych remontów i przeróbek, dobudowywano też kolejne powierzchnie udostępnione do zwiedzania.

Palmiarnia Miejska w Gliwicach – to trzeba zobaczyć

Palmiarnia Miejska w Gliwicach jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych i najciekawszych obiektów turystycznych nie tylko w tym mieście, ale w skali całego Górnego Śląska. Osobiście w regionie jak dotąd nie widziałam nigdzie piękniejszego miejsca tego typu. Znajduje się w centrum miasta na terenie Parku Chopina. 5 minut od dworca kolejowego.

Piękne rzeźbione lwy strzegą wejścia. Jest to trzecia pod względem wielkości tego typu placówka w Polsce. Powierzchnia palmiarni liczy około 2 tysięcy metrów kwadratowych zgromadzono okazy ponad 5600 roślin z całego świata.

Prócz tego liczne małe zwierzęta typu papugi, żółwie, jaszczurki. Goście palmiarni bardzo chętnie oglądają też pracujące mrówki.

Palmiarnia Gliwice – 5 pawilonów wystawowych

Budynek palmiarni miejskiej podzielony jest na 5 dużych pawilonów tematycznych. Są to nowoczesne obiekty szklarniowe. Najwyższy z nich ma 22 metry. Zwiedzicie tu pawilon roślin użytkowych, pawilon historyczny, pawilon tropiku, pawilon sukulentów i pawilon akwarystyczny.

Rośliny użytkowe, rośliny tropikalne

W pierwszym znajdują się egzotyczne rośliny użytkowe. Możemy zobaczyć więc rosnące na drzewkach cytrusy, banany, pieprz, cynamon i inne przyprawy.

W pawilonie drugim – roślin tropikalnych poczujemy się jakbyśmy weszli do w prawdziwego lasu tropikalnego ciepłych kontynentów. Nie tylko ze względu na zgromadzone tu drzewa i kwiaty, ale także wilgoć i temperaturę powietrza.

Wielkie palmy, mostki, wodospady, rybki i kaktusy

W pawilonie historycznym czyli trzecim znajdziecie najstarsze zgromadzone tu okazy flory. A więc między innymi wielkie stare palmy. Ekspozycję uzupełniają też małe mostki, miniaturowe wodospady i pływające pod tymi mostami ozdobne rybki.

Czwarty pawilon sukulentów to wielka kaktusiarnia z licznymi sukulentami. Niektóre wielkie na kilka metrów wysokości, inne malutkie w miniaturowych doniczkach. Niektóre z kaktusów te najbardziej najeżone kolcami bywają nazywane fotelami teściowej. W przeciwieństwie do pawilonu tropików jest tutaj utrzymywana niska wilgotność powietrza.

Palmiarnia Miejska w Gliwicach – również ogromne akwaria

Najnowsza, niedawno otworzona ekspozycja w szklarniach palmiarni to wspomniane wyżej akwarium, a raczej kilka wielkich akwariów. W każdym z nich pływają ryby z innej części świata. Największe naczynie ma pojemność 60 tysięcy litrów. Zobaczycie tu ekspozycje środowisk słodkowodnych -Amazonii, Tanganiki, także rzeki Azji południowo-wschodniej oraz rzek polskich.

Atrakcja od dziewiętnastego wieku

Pierwsze szklarnie na terenie obecnego parku Chopina w Gliwicach skonstruowano już około roku 1880. Jednakże obecna palmiarnia powstała w 1924 i od tego czasu była wielokrotnie przebudowywana.

Niestety spore zniszczenia przyniosła II wojna światowa. Kolekcja roślin w Gliwicach została prawie doszczętnie utracona. Trzeba było wszystko wznosić niemal od początku. Jak wspomnieliśmy wyżej. Kolejne części pojawiały się co pewien czas. Najnowszym pawilonem jest tutejsze akwarium.

Palmiarnia Miejska w Gliwicach – wystawa dwupoziomowa

Wystawa jest dwupoziomowa. Dzięki umieszczonej wysoko galerii w palmiarni miejskiej możemy podziwiać wszystkie rośliny egzotyczne nie tylko z dołu, ale także z góry.

Na terenie palmiarni znajduje się także kawiarnia i sklep z pamiątkami i roślinami doniczkowymi. Bilety są tanie, cena przystępna dla każdego więc tym bardziej warto się tu wybrać.

Park miejski, który warto odwiedzić

Wokół palmiarni miejskiej w Gliwicach rozciąga się wspomniany wyżej Park Chopina. Wart spaceru. Znajdziecie na jego terenie między innymi plac zabaw dla dzieci.

Foto: własne

4 thoughts on “Palmiarnia Miejska w Gliwicach

Dodaj komentarz