Palmiarnia w Gliwicach

Palmiarnia Gliwice

Palmiarnia Miejska w Gliwicach – to trzeba zobaczyć

Palmiarnia Miejska w Gliwicach jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych i najciekawszych obiektów turystycznych nie tylko w tym mieście, ale w skali całego Górnego Śląska. Osobiście jak dotąd nie widziałam nigdzie piękniejszego miejsca tego typu. Znajduje się w centrum miasta na terenie Parku Chopina. 5 minut od dworca kolejowego. Wielki rzeźbiony lew strzeże wejścia. Jest to trzecia pod względem wielkości palmiarnia w Polsce. W kilku ogromnych szklarniach na powierzchni około 2 tysięcy metrów kwadratowych zgromadzono okazy ponad 5600 roślin z całego świata. Prócz tego kilka dużych akwariów z egzotycznymi rybami i liczne małe zwierzęta typu papugi, żółwie, jaszczurki, a nawet mrówki.

5 pawilonów wystawowych

Pierwsze szklane pawilony powstały tu pod koniec XIX stulecia. Dlatego najstarsze okazy drzew w gliwickiej palmiarni maja grubo ponad 150 lat. W międzyczasie dokonywano licznych remontów i przeróbek, dobudowywano kolejne powierzchnie udostępnione do zwiedzania.

Całość podzielona jest na 5 dużych pawilonów tematycznych. W pierwszym znajdują się tak zwane rośliny użytkowe. Możemy zobaczyć więc rosnące na drzewkach cytrusy, banany, pieprz, cynamon i inne przyprawy. W pawilonie drugim poczujemy się jak w prawdziwych tropikach. Nie tylko ze względu na zgromadzone tu drzewa i kwiaty, ale także wilgoć i temperaturę powietrza.

W pawilonie trzecim nazwanym historycznym znajdziecie najstarsze zgromadzone tu okazy flory. A więc między innymi wielkie stare palmy. Ekspozycję uzupełniają małe mostki, miniaturowe wodospady i pływające pod tymi mostami ozdobne rybki. Pawilon czwarty to wielka kaktusiarnia z licznymi sukulentami. Niektóre wielkie na kilka metrów wysokości, inne malutkie w miniaturowych doniczkach. Niektóre z kaktusów te najbardziej najeżone kolcami bywają nazywane fotelami teściowej.

Najnowsza, niedawno otworzona ekspozycja to wspomniane wyżej akwarium, a raczej kilka wielkich akwariów, a w każdym z nich pływają ryby z innej części świata.

Wystawa jest dwupoziomowa. Dzięki umieszczonej wysoko galerii możemy podziwia wszystkie rośliny nie tylko z dołu, ale także z góry. Na terenie palmiarni znajduje się także kawiarnia i sklep z pamiątkami i roślinami doniczkowymi. Bilety są tanie, cena przystępna dla każdego więc tym bardziej warto się tu wybrać.

 

Foto: własne

4 thoughts on “Palmiarnia Miejska w Gliwicach

Dodaj komentarz