Muzeum Dzwonów i Fajek w Przemyślu
Muzeum Dzwonów i Fajek w Przemyślu – ciekawe połączenie
Gdyby jakiś czas temu ktoś mnie spytał co wspólnego ze sobą mają dzwony i fajki pewnie nie umiałabym odpowiedzieć. Natomiast dziś już wiem – jest to Muzeum Dzwonów i Fajek w Przemyślu. Stanowi ono oddział Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, podobnie zresztą jak Muzeum Historii Miasta Przemyśla. Połączenie to nie jest przypadkowe, bowiem Przemyśl słynie od dawna między innymi właśnie z produkcji tego typu przedmiotów.
W wieży zegarowej
Ekspozycję znajdziecie na Starym Mieście w osiemnastowiecznej Wieży Zegarowej. Kiedyś służyła ona jako dzwonnica unickiej katedry. Aby oglądać poszczególne eksponaty trzeba się wspinać do góry po schodach. Więc raczej nie polecam osobom z problemami chodzenia. Natomiast jeśli dacie radę wejść na szczyt to w nagrodę (oprócz zwiedzania) zobaczycie z góry piękną panoramę miasta.
Wystawę dzwonów i fajek urządzono tu w roku 2001.
Fajki nie byle jakie
Fajki nie tylko służyły do „pykania” tytoniowym dymkiem. Wiele z nich dodawało prestiżu, kiedy były ciekawie zdobione rzeźbami i malunkami. Także w stylu biedermeier. Przedstawiały między innymi głowy zwierząt i rustykalne (wiejskie) scenki. Są tu lulki gliniane, fajki wodne czyli tak zwane nargile oraz fajki wojskowe używane przez wojaków w słynnej Twierdzy Przemyśl.
Dzwony z Przemyśla
Wystawa dzwonów zajmuje cztery piętra. Dowiemy się w jaki sposób odbywa się ich produkcja. Zobaczymy duże dzwony, takie jakie zawiesza się na kościelnych wieżach, jak również mniejsze używane na przykład na statkach. Znajdziecie tu miedzy innymi siedemnastowieczne i osiemnastowieczne eksponaty z Gdańska i Torunia. Natomiast słynną rodziną ludwisarską w Przemyślu są od 1915 roku Felczyńscy, którzy zajmują się tą profesją już od wielu pokoleń. Wcześniej, bo już od 1808 roku ich zakład znajdował się w Kałuszu (obecnie jest to miejscowość na Ukrainie). Do dziś dzwony Felczyńskich powstają także w Taciszowie niedaleko Gliwic.
Muzeum Dzwonów i Fajek – trochę informacji praktycznych
Muzeum czynne jest w wszystkie dni tygodnia oprócz poniedziałków i niektórych świąt (dokładny ich wykaz znajdziecie na stronie placówki). Najlepiej przyjść we czwartek, kiedy możecie je zwiedzić bezpłatnie.
Foto: własne