Rynek i ratusz w Gliwicach

Rynek i ratusz w Gliwicach

Rynek i ratusz w Gliwicach warto zobaczyć

Podobnie jak w wielu innych miastach Rynek i ratusz w Gliwicach należą do najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc.

Rynek w Gliwicach

Gliwice są miastem, którego historia sięga średniowiecza. Nie dziwi więc fakt, że ma typowy dla tamtego czasu układ. A w centrum musiał być Rynek z ratuszem. Kwadratowy gliwicki Rynek ma wymiary około 75×75 metrów.  Środek zdobi zabytkowy wspomniany wyżej ratusz i fontanna Neptuna. Natomiast wokół stoją ładne kolorowe kamienice z podcieniami. Zbudowane zostały na przełomie XIX i XX wieku. Wcześniejsze średniowieczne na skutek licznych nawiedzających miasto pożarów nie zachowały się. Te obecne też w większości znacznie ucierpiały w czasie II wojny światowej. Na szczęście udało się je odbudowywać. Ostatnie większe prace remontowe odbyły się całkiem niedawno – w roku 2010. Powstała wtedy nowa nawierzchnia i wykonano prace archeologiczne.

Z każdego rogu tego centralnego placu miasta odchodzą po dwie ulice. Liczne lokale gastronomiczne pozwalają odpocząć, są też punktem spotkań towarzyskich turystów i mieszkańców Gliwic.

Co ciekawe najdłuższy w Europie Rynek znajdziecie w Pułtusku.

Zabytkowy ratusz

Ratusz w Gliwicach wybudowany został w piętnastym wieku na miejscu innego drewnianego trzynastowiecznego, którego pozostałości zachowały się jeszcze w piwnicach.  Na skutek licznych wspomnianych wyżej pożarów, które nie ominęły tych terenów trzeba było kilkakrotnie zabudowę odnawiać i rekonstruować.

Obecny klasycystyczny kształt nadano zabytkowi dopiero w XIX i XX wieku. Natomiast w ostatnim czasie remont miał miejsce w roku 2002.  Budowla ma cztery kondygnacje, przy czym dwa pierwsze są w całym budynku, a dwa kolejne tylko w wieży.  Ratusz powstał na planie kwadratu. Charakterystycznym elementem jest wspomniana wyżej czterdziestometrowa wieża z zegarem i iglicą. W osiemnastym wieku na jednej z elewacji umieszczono płaskorzeźbę z Matką Bożą. Są tu też tablice pamiątkowe, między innymi po pobycie w Gliwicach króla Jana III Sobieskiego, kiedy zatrzymał się w mieście w drodze na odsiecz Wiednia w roku 1683.

W podcieniach znajdują się restauracje, a wewnątrz między innymi sala ślubów.

Foto: własne

9 thoughts on “Rynek i ratusz w Gliwicach

Dodaj komentarz