Co warto zobaczyć w Zabrzu?
Co warto zobaczyć w Zabrzu? – sprawdźmy
Na pierwszy rzut oka Zabrze wydaje się być miastem mało ciekawym. Nie ma tu wspaniałych i znanych na cały kraj zabytków architektury, nie ma pięknego Rynku z ratuszem. Typowe przemysłowe miasto na Górnym Śląsku. Ale czy wiecie, że właśnie tutaj są bardzo interesujące miejsca związanie z tematyką górniczą? Zwłaszcza warto wymienić podziemne trasy turystyczne w zabytkowych kopalniach „Guido” i „Królowa Luiza„. Są one filiami działającego w tym mieście Muzeum Górnictwa Węglowego. A co warto zobaczyć w Zabrzu jeszcze?
Zabytki i atrakcje Zabrza
W Zabrzu jest całkiem sporo zabytków. Jednakże raczej nie zachwycają urodą. Są to zwykle dawne poprzemysłowe zabudowania, stare familokowe osiedla, które możecie zobaczyć w prawie każdej dzielnicy, kopalniane szyby. W centrum stoją kamienice. Kiedyś w nich żyli bogatsi mieszkańcy miasta. Dawniej ładne, ale dziś wiele prosi się o remont.
Warte wspomnienia jest kilka kościołów. Między innymi św. Anny, św. Andrzeja, św. Jana Chrzciciela (w Biskupicach), św. Jadwigi (drewniany), a także ewangelicki. Spośród nowych szczególnie wyróżnia się stojący przy ul. Roosvelta kościół św. Józefa.
Także przy ulicy Roosvelta znajdziecie stadion słynnego klubu sportowego Górnik. Do najładniejszych zabytków niesakralnych warto zaliczyć jeszcze znajdującą się nieopodal dworca PKP pocztę.
Co warto zobaczyć w Zabrzu? – tereny zielone, rozrywka i inne ciekawostki.
Wbrew pozorom w mieście jest dużo terenów zielonych, w tym blisko dziesięć parków. Na wzmiankę zasługuje zwłaszcza ogród botaniczny. W Zabrzu znajduje się też jeden z najsłynniejszych w skali całej Polski szpitali, czyli Śląskie Centrum Chorób Serca. Jest to pamiątka po słynnym kardiochirurgu – Zbigniewie Relidze. Natomiast do najsłynniejszych placówek kulturalnych Górnego Śląska należy zabrzański Dom Muzyki i Tańca, w którym odbywają się różnego rodzaju występy rozrywkowe i muzyczne na bardzo wysokim poziomie.
W mieście jest bardzo długa ulica Wolności, która ciągnie się ponad 8 kilometrów – od granicy miasta z Rudą Śląską przez centrum do kolejnej granicy miasta z Gliwicami.
Miłośnikom militariów polecamy Park Techniki Wojskowej
Co jeszcze warto wiedzieć o Zabrzu?
Powierzchnia wynosi około 80 kilometrów kwadratowych, a liczba ludności niespełna 200 tysięcy. Sąsiaduje ze wspomnianymi wyżej Gliwicami, Rudą Śląską oraz Bytomiem. Przepływają tędy rzeki Kłodnica i Bytomka.
Najstarsze są Biskupice – (obecnie dzielnica) notowane w dokumentach już w roku 1243, natomiast pierwsze wzmianki o Zabrzu (Sadebre) pojawiają się na przełomie trzynastego i czternastego wieku. Wówczas tereny te należały do księcia opolskiego. Na przestrzeni dziejów właścicielami byli ludzie różnych narodowości – Czesi, Polacy i Niemcy. W roku 1796 uruchomiona została pierwsza tu kopalnia – „Królowa Luiza”, w późniejszym czasie powstało jeszcze kilka następnych, także huty, inne zakłady oraz linia kolejowa. Od roku 1915 obowiązywała w Zabrzu niemiecka nazwa Hindenburg.
Po plebiscycie w roku 1922 niektóre z dzisiejszych dzielnic miasta (Makoszowy, Kończyce i Pawłów) zostały włączone do Polski, reszta pozostała w rękach niemieckich do roku 1945.
Oficjalnie prawa miejskie nadano w Zabrzu dopiero w roku 1922.
Foto własne