katedra św. piotra i Pawła w Gliwicach

katedra, Gliwice

Katedra św Piotra i Pawła w Gliwicach – piękny neogotyk

Katedra św Piotra i Pawła w Gliwicach jest typowym przykładem architektury neogotyckiej.  Została wzniesiona pod koniec XIX stulecia, a dokładnie w latach 1896 – 1900. Ale katedrą stała się dopiero po utworzeniu Diecezji Gliwickiej w roku 1992. Początkowo był to kościół filialny parafii Wszystkich Świętych. Pierwsza w centrum miasta świątynia stawała się bowiem coraz bardziej ciasna dla przybywającej  w szybkim tempie liczby wiernych. W 1908 roku powstała tu osobna parafia. Niestety niezbyt długo zachowała się pierwotna architektura. Zniszczenia wojenne 1945 roku nie ominęły tego kościoła, trzeba więc było go odbudowywać i odrestaurowywać.

Architektura i wystrój

Zabytek, o którym tu piszemy należy do najpiękniejszych na Śląsku. Stoi w centrum miasta niedaleko Rynku. Z daleka widoczna jest wieża wysoka na ponad 75 metrów. Nawa główna ma 52 metry długości, a długość transeptu wynosi 39 metrów. Podobnie jak wiele innych zabytkowych kościołów świątynia jest trójnawowa wybudowana na planie krzyża łacińskiego. Nawa środkowa jest wyższa, a dwie boczne niższe. Wokół ołtarza głównego znajduje się przejście czyli tak zwany ambit.

Wewnątrz uwagę przyciągają liczne bogato zdobione ołtarze – główny i boczne z ładnymi obrazami i rzeźbami świętych postaci. Duża część tych dzieł pochodzi z pracowni z Wrocławia z pracowni Karola Buhla. W kościele jest też piękna ambona i Droga Krzyżowa także z zakładu Buhla. Śliczne są również wielokolorowe witraże.

Cennym elementem wyposażenia są  jedne z najlepszych w okolicy organy. Od roku 1936 posiadają one 54 głosy (wcześniej 42). Często więc odbywają się tu koncerty. Z zewnątrz do środka prowadzi portal, nad którym umieszczone zostały wizerunki świętych apostołów Piotra i Pawła – czyli patronów katedry.

Projekt świątyni powstał w Wiedniu,a jego twórcą był pochodzący z Bytomia Hugo B. Feer.

Wewnątrz znajduje się też nowocześnie urządzona kaplica z całodzienną adoracją Najświętszego Sakramentu. Od 2003 roku obok katedry stoi Centrum Edukacyjne im. Jana Pawła II.

Jeśli będziecie w Gliwicach zachęcam, żebyście odwiedzili także sąsiedni wspomniany wyżej kościół Wszystkich Świętych. Warto zwłaszcza wejść tam na wieżę, z której rozlega się piękny widok także na opisywaną tutaj katedrę. Niedaleko jest też stąd do Willi Caro i Zamku Piastowskiego

Foto: własne

7 thoughts on “Katedra św Piotra i Pawła w Gliwicach

Dodaj komentarz