Szwajcaria Rachowicka

Szwajcaria Rachowicka

Dziś mamy propozycję dla mieszkańców miasta Gliwice i jego okolic. Zwłaszcza tych, którzy lubią spacerować po lesie.

Gdzie dokładniej znajduje się Szwajcaria Rachowicka?

Szwajcaria Rachowicka znajduje się na terenie gminy Rudziniec. Jest to mała miejscowość niedaleko innych atrakcji opisywanych już niegdyś na naszej stronie.

Można więc w tym samym dniu zobaczyć między innymi piękny pałac w Pławniowicach, obok którego pójdźcie na spacer po ładnym parku przypałacowym. Warto odwiedzić też drewniany kościół w Poniszowicach.

Szwajcaria Rachowicka – ścieżka przyrodniczo – leśna w Nadleśnictwie Rudziniec

Do Szwajcarii Rachowickiej warto przyjechać z dziećmi. Tutejszą ścieżkę uzupełniają tablice edukacyjne z informacjami, dzięki którym wycieczka może być niezłą lekcją przyrody w terenie. Szlak wyznaczony jest fragmentami dolinki potoku Sierakowickiego.

Czy trudno jest przejść ścieżką edukacyjną w Szwajcarii Rachowickiej?

Dwukilometrowa trasa urozmaicona jest drewnianymi kładkami, są też schody, most bujany i platforma widokowa. Bardzo łatwo jest całość przejść. Dla wygody i lepszego samopoczucia gości pojawiły się liczne poręcze zabezpieczające.

Wyprawa z wózkiem dziecięcym lub rowerem momentami może być nieco kłopotliwa. Zwłaszcza tam, gdzie obok schodków brakuje zwyczajnej leśnej ścieżki. Chociaż na niektórych stronach internetowych autorzy piszą, że nie mieli z tym większego problemu.

Czy jest parking w pobliżu tej ścieżki przyrodniczo – leśnej?

Przed wejściem na ścieżkę znajdziecie duży bezpłatny parking. Jeśli przyjedziecie z dalszych miejscowości to obok zobaczycie też drewniany stolik, przy którym da się zjeść posiłek.

Żebyście się nie zgubili pomogą Wam w drodze specjalne strzałki pokazujące kierunek marszu. Od samochodu kierujcie się na wąską ścieżkę z lewej strony.

Szwajcaria Rachowicka – miejsce dla miłośników spokoju

Szwajcarię Rachowicką polecamy osobom, które lubią spacery w spokoju. Z dala od tłumów i komercji. Nawet w ciepłe weekendy ludzi jest tu niewiele. Otaczać Was będzie przede wszystkim zieleń przyrody.

Co jeszcze w pobliżu?

Pisaliśmy już wyżej o zabytkach gminy Rudziniec. Kilkanaście kilometrów stąd jest również wieś Rudy, a w tej miejscowości czekają następne ciekawostki takie jak sanktuarium Maryjne otoczone kolejnym pięknym parkiem.

W Rudach znajduje się też zabytkowa stacja kolei wąskotorowej. Przejażdżki pociągiem jedna nie polecamy bo trasa jest krótka a bilet dość drogi.

Niejedna „Szwajcaria” w okolicy

Nie wiemy skąd miejsce wzięło nazwę „Szwajcaria”. Być może dlatego, że teren jest dość pofałdowany tworzący niewielkie wąwozy.

Warto wspomnieć, że w samych Gliwicach znajduje się też jeszcze Park Szwajcaria. Tam też warto wybrać się na przechadzkę, może już innego dnia.

Oprócz tego na Pomorzu słynna jest Szwajcaria Kaszubska, a na Dolnym Śląsku Szwajcaria Lwówecka na terenie miasta Lwówek Śląski.

3 thoughts on “Szwajcaria Rachowicka koło Gliwic

Dodaj komentarz