Sanktuarium w Katowicach - Bogucicach

Sanktuarium w Katowicach - Bogucicach

Sanktuarium w Katowicach – Bogucicach mało znane

Nie każdy wie, że w Katowicach jest sanktuarium z koronowanym wizerunkiem Matki Bożej. Nawet nie każdy mieszkaniec tego miasta wie o nim. Dlatego tym bardziej o Sanktuarium w Katowicach – Bogucicach warto napisać.

Neogotycka trójnawowa bazylika św. Szczepana i Matki Boskiej Boguckiej powstała pod koniec XIX wieku z inicjatywy ks. Ludwika Skowronka, chociaż istnienie innego drewnianego parafialnego kościoła w tym miejscu datuje się na piętnasty wiek. Jest to bowiem jedna z najstarszych dzielnic miasta. Co ciekawe nawet sama wieś Katowice (tak, tak do połowy XIX wieku wieś) też należała do tej parafii. Konsekracja nowego kościoła odbyła się w roku 1894. Od tamtego czasu miało tu miejsce kilka większych remontów.

Architektura i wystrój

Z daleka widoczna jest wysoka, strzelista wieża z zegarem. Góruje ona nad sąsiednią zabudową przy ulicy Markiefki. Świątynia jest dziełem Paula Jackischa, ale pierwszy jej projekt był autorstwa wiedeńskiego architekta Hugona Heera. Niestety ze względu na zbyt wysokie koszty budowy pomysłodawcy budowy kościoła go odrzucili.

Wewnątrz uwagę przykuwają piękne boczne ołtarze, w których umieszczono wizerunki bardzo popularnych na Śląsku świętych – świętego Floriana (patrona hutników i strażaków) i świętej Barbary (patronki górników). Jest też sporo wizerunków innych świętych także w innych bocznych ołtarzach. Ambonę zdobią postacie Jezusa i czterech ewangelistów – Mateusza, Marka, Łukasza i Jana oraz baldachim z postacią Mojżesza. Ciekawie prezentują się też konfesjonały,chrzcielnica, Droga Krzyżowa i kolorowe witraże.

Koronowany wizerunek Maryjny

Jednakże głównym celem wielu osób przybywających do Bogucic jest piętnastowieczny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem malowany na lipowej desce. Nazwisko jego twórcy jest nieznane. Malowidło ma kilka warstw ten obecny wizerunek nie jest więc dokładnie tym, który powstał jako pierwotny. Obraz został koronowany papieskimi koronami w 2000 roku. Poświęcone one zostały podczas pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski w Gliwicach w roku 1999. Jednocześnie tutejszy kościół otrzymał tytuł bazyliki mniejszej. Jest to jedno z najważniejszych miejsc sakralnych na terenie Katowic.

Foto: własne i B.G.

 

5 thoughts on “Sanktuarium w Katowicach – Bogucicach

Dodaj komentarz