Radiostacja w Gliwicach

Radiostacja w Gliwicach

Jeśli będziecie zwiedzać Gliwice to koniecznie na Waszej trasie powinna znaleźć się tutejsza zabytkowa radiostacja, której symbolem jest widoczny z bardzo daleka drewniany maszt nadawczy. Być może słyszeliście też już kiedyś o „Prowokacji Gliwickiej”. Napiszemy Wam tutaj o co wtedy chodziło.

Radiostacja w Gliwicach najważniejsza w historii świata

Radiostacja w Gliwicach była miejscem niezwykłej prowokacji przed II wojną światową. Bardzo ważne wydarzenia w historii świata miały tu miejsce w 31 sierpnia1939 roku. Trzeba pamiętać, że Gliwice były wtedy miastem należącym do Niemiec, ale bardzo blisko granicy z Polską. Około 10 kilometrów. Siedmioosobowy oddział funkcjonariuszy niemieckiej służby bezpieczeństwa wdarł się do budynku.

Udając Polaków sterroryzowali obsługę radiostacji i po polsku odczytali odezwę „Uwaga tu Gliwice. Radiostacja znajduje się w polskich rękach.” Nie wiedzieli jednak, że główne studio nadawcze znajdowało się we wspomnianym wyżej budynku na Radiowej. Natomiast sygnał mikrofonów przy ulicy Tarnogórskiej docierał w odległości tylko kilku kilometrów. Ale to wystarczyło by propaganda niemiecka podała „ważny powód” do rozpoczęcia ataku na państwo polskie. Winą bowiem za napad obarczono Polaków, a Niemcy „bronili się” przed dalszą „polską agresją”.

Zresztą podobnych prowokacji i pretekstów do wybuchu wojny hitlerowcy wymyślili jeszcze trochę więcej. Ta w Gliwicach jest chyba najbardziej znana. Z tego powodu Radiostacja w Gliwicach została wpisana na listę pomników historii.

Zabytkowa wieża antenowa- najwyższa drewniana konstrukcja w Europie

Sygnał emitowała półfalowa antena pionowa, zawieszona wewnątrz zbudowanej w tym celu drewnianej wieży. Jest ona najbardziej charakterystycznym elementem tej radiostacji.

Wieża antenowa to najwyższa drewniana wieża na świecie i jednocześnie najwyższa konstrukcja drewniana w Europie. Wygląda trochę podobnie do czubka słynnej paryskiej Wieży Eiffla.

Powstała w roku 1935. Wyprodukowała ją firma Lorenz AG z Berlina.

Maszt składa się z modrzewiowych bali połączonych ponad szesnastoma tysiącami mosiężnych śrub. Na szczyt prowadzi drabina z 365 szczeblami. Na wieży znajdują się cztery podesty. Najwyższy z nich znajduje na wysokości ponad 109 metrów. Podobno przy dobrej pogodzie widać  stąd Tatry. Niestety nie mamy możliwości tego sprawdzić bo na konstrukcję turyści wchodzić nie mogą.

Co ciekawe zabytkowa konstrukcja antenowa wciąż służy celom komunikacyjnym. Obecnie Na wieży zainstalowanych jest około 50 różnych anten ( telefonii komórkowej , Centrum Ratownictwa w Gliwicach, radio-taxi, Radio CCM itp.)

Druga radiostacja Gliwicka

Radiostacja Gliwice przy ulicy Tarnogórskiej (czyli ta, którą tu opisujemy) była drugą w mieście. Pierwszy budynek na użytek radiostacji wzniesiono przy ulicy Radiowej i już nie istnieje, a jego miejsce obecnie zajmuje szpital. Retransmitowała głównie audycje rozgłośni wrocławskiej, choć także nadawała programy własne. Sygnał był słyszany na całym terytorium Europy.

Przy wieży znajdują się także dwa boczne budynki, tworzące wraz z radiostacją właściwą kompleks w kształcie litery ‘U’. Są to domy mieszkalne, zbudowane dla załogi.

Po II wojnie światowej z Gliwic nadawano program Polskiego Radia Katowice, a także zagłuszano sygnał Radio Wolna Europa.

Radiostacja w Gliwicach – Muzeum przy Tarnogórskiej

Oprócz opisanego wyżej masztu przy ulicy Tarnogórskiej urządzone jest małe muzeum, w którym zobaczyć możemy trochę zachowanych urządzeń wykorzystywanych w rozgłośni radiowej. Zwiedzający oglądają także film o tamtych historycznych wydarzeniach.

Zachował się między innymi stół operacyjny z przyrządami pomiarowymi oraz (w piwnicy) kompletna instalacja do chłodzenia wodą lamp nadawczych. Także szafa sterownicza, odłączniki wysokiego napięcia i jeszcze trochę innych pamiątek.

Obecnie całość należy do Muzeum w Gliwicach i wraz z przynależącymi budynkami jest jednym z oddziałów tego muzeum, podobnie jak Zamek Piastowski, Willa Caro i Muzeum Odlewnictwa Artystycznego. Najlepiej przyjechać tu w sobotę, kiedy jest bezpłatnie.

Warto przyjechać także wieczorem

Późną wieczorową porą muzeum jest nieczynne. Jednakże zachęcam do przyjazdu także o tej porze aby zobaczyć system iluminacji oświetlenia wieży, który nocą nadaje temu miejscu wyjątkowy urok.

Foto: własne

Dodaj komentarz