Knurów – zawsze po drodze
Knurów – zawsze po drodze – hasło reklamowe miasta
Niespełna czterdziestotysięczny Knurów leży pomiędzy Gliwicami i Rybnikiem. W porównaniu z okolicznymi miastami Górnego Śląska jest mały, choć w innych rejonach Polski mógłby się równać z niejednym miastem powiatowym. Hasło Knurów – zawsze po drodze wzięło się stąd, że w bliskim sąsiedztwie krzyżują się aż dwie autostrady A1 i A4, a prócz tego Droga Krajowa nr 78. i Droga wojewódzka 921. Więc rzeczywiście często jest „po drodze”.
Co zwiedzać w Knurowie?
Pod względem turystycznym Knurów jest mało znany. Nie ma tu słynnych na całą Polskę zabytków, ani cieszących oko wspaniałych krajobrazów. Mimo wszystko warto co nieco wiedzieć nawet o takich miejscowościach.
Ponad 700 lat historii Knurowa
Pierwsze wzmianki o Knurowie pojawiły się w roku 1305. Była to wówczas mała wieś. Przez pewien czas należała do rodu Knurowskich, później do zakonu cystersów mieszkających niedaleko stąd w Rudach.
Charakter miejscowości zaczął się zmieniać wraz z rozwojem górnictwa węglowego na Śląsku. Typowo rolnicza wieś stopniowo przekształcała się w przemysłową osadę. Już w 1906 roku ruszyło tu wydobycie węgla, a jeszcze wcześniej powstała samodzielna poczta. Od 1909 roku przechodzi przez Knurów linia kolejowa. W roku 1912 zaczęła powstawać koksownia, a wkrótce pojawiły się pierwsze robotnicze osiedla. Natomiast po plebiscycie w roku 1922 Knurów włączono do Polski i był miejscowością graniczną, bowiem tuż obok w Bojkowie (obecnie dzielnica Gliwic) znajdowało się państwo niemieckie.
Natomiast prawa miejskie Knurów posiada od roku 1951. Wyrastać wtedy zaczęły wielkie osiedla mieszkaniowe i typowo miejska infrastruktura.
Knurów – zawsze po drodze, a poza drogą Zacisze Leśne w Knurowie
Na terenie Zacisza Leśnego jest też z restauracja i możliwość zarezerwowania noclegów.
Kościół św. Cyryla i Metodego
W Knurowie jest kilka parafii. W samym centrum stoi kościół św. Cyryla i Metodego. Zastąpił on stary drewniany kościółek św. Wawrzyńca przeniesiony w roku 1935 do Chorzowa. Budowa kościoła rozpoczęła się w roku 1937 za czasów ks. proboszcza Alojzego Koziełka. Poświęcenie miało miejsce już po II wojnie światowej w roku 1947. Autorem projektu był Henryk Gambiec, a wystrój projektował Henryk Burzec z Zakopanego.
Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej
Szybko rosnące osiedla mieszkaniowe w Knurowie, z racji napływu z wielu regionów kraju ludzi do pracy w tutejszej kopalni sprawiały, że coraz ciaśniej było na Mszach Świętych w stojącym w centrum miasta kościele św. Cyryla i Metodego. Z tego powodu coraz bardziej pogłębiała się potrzeba powstania nowej parafii i budowy nowego kościoła. Niestety w latach 70-tych dwudziestego wieku, z racji rządów władz komunistycznych niełatwe było zadanie uzyskania pozwolenia na budowę.
Podczas jednej z pielgrzymek na Jasną Górę ludzie miasta obiecali, że jeśli uzyskają możliwość budowy nowego kościoła będzie on pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej. Prośba została wysłuchana. 26 maja 1979 roku Urząd Wojewódzki w Katowicach wydał zgodę na budowę kościoła. Natomiast poświęcenie placu budowy, postawienie drewnianego krzyża na placu przykościelnym nastąpiło w 1981 roku, rok później dekretem biskupa została powołana nowa parafia pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. Kościół poświęcono w roku 1986.
Charakterystyczny dla kościoła jest kształt łodzi.
foto: własne
5 thoughts on “Knurów – zawsze po drodze”