Drewniany kościół w Paniowach

Drewniany kościół w Paniowach

Drewniany kościół w Paniowach warto zobaczyć

Drewniany kościół w Paniowach nosi imię Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Powstał w roku 1757. Natomiast same Paniowy są o kilka wieków starsze, gdyż sięgają trzynastego stulecia. Wieś należy administracyjnie do miasta Mikołów. Łatwo tu traficie z drogi głównej prowadzącej w kierunku Gliwic. Tylko proszę nie pomylcie z Borową Wsią, która także znajduje się przy tej drodze, a tam też jest drewniana perełka. Zresztą również warta wizyty. Świątynię ufundowała Katarzyna Rozyna Bujakowska. Co ciekawe wcześniej w tym miejscu stały dwa inne kościoły, w tym jeden protestancki. Jako samodzielna parafia funkcjonuje od roku 1925, wcześniej podlegał proboszczom z pobliskiego Bujakowa.

Co my tu mamy?

Świątynia jest orientowana o konstrukcji zrębowej. Na zewnątrz uwagę przykuwa dwuspadowy, kryty gontem dach. No i oczywiście wieża zakończona barokowym cebulastym hełmem z latarnią. Wewnątrz niej znajduje się dzwon – pamiątka poprzedniej świątyni, jednej z dwóch wspomnianych powyżej. Jest jeszcze mniejsza ale bardzo podobna do głównej wieży sygnaturka. Do budynku przylegają dwie kruchty, trójboczne prezbiterium i kaplica wyróżniona na zewnątrz także małym hełmem.

Podobnie jak wiele drewnianych kościołów otoczony jest sobotami, czyli małymi daszkami chroniącymi przed deszczem tych, którzy nie zmieścili się w środku pomieszczenia. W latach trzydziestych dziewiętnastego stulecia świątynię podmurowano.

Wystrój wnętrza

W środku dostrzeżecie ołtarz główny siedemnastowieczny, a w nim piękny obraz Matki bożej z Dzieciątkiem. Po bokach tego obrazu stoją rzeźby z postaciami tutejszych patronów czyli św. Piotra i św. Pawła. Ich święto, a więc tutejszy odpust jest zawsze w czerwcu. Są też dwa ołtarze boczne i wspomniana wyżej boczna kaplica. W nich też są cenne obrazy, między innymi kopia wizerunku jasnogórskiego. Różne źródła podają różne daty jego powstania (między XVI, a XVII stuleciem). Ładne są też barokowa ambona, kamienna szesnastowieczna chrzcielnica. Organy, które są tu od końca dziewiętnastego stulecia mają 564 piszczałki.

Drewniany kościół w Paniowach, a obok cmentarz parafialny

Parafialny cmentarz znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie tego drewnianego zabytku. Oprócz zwyczajnych mogił mieszkańców tutejszej wsi znajdziecie też pomnik tych którzy zginęli w Powstaniach Śląskich i hitlerowskich obozach koncentracyjnych.

Foto: własne

Dodaj komentarz