Kościół Wszystkich Świętych w Gliwicach

Kościół Wszystkich Świętych w Gliwicach

Kościół Wszystkich Świętych w Gliwicach – cenny zabytek

Kościół Wszystkich Świętych w Gliwicach jest jednym z najstarszych i najcenniejszych zabytków tego miasta. To najstarsza murowana świątynia w centrum, a także pierwsza tutejsza fara – orientowana, trójnawowa halowa. Niestety nie istnieją żadne udokumentowane wiadomości na temat czasu jej powstania. Przypuszcza się, że wybudowana została w połowie piętnastego wieku na miejscu innego kościoła – drewnianego. Pierwsze wzmianki o parafii w Gliwicach pochodzą bowiem z połowy XIII stulecia.

Gotycka, masywna wysoka na 63 metry wieża widoczna jest z daleka. Natomiast sam krzyż na górze ma 3 metry wysokości (niektóre źródła podają 5 metrów – niestety nie mieliśmy możliwości osobiście tego sprawdzić). Pierwotne wyposażenie  uległo zniszczeniu na skutek pożaru. Te elementy, które są obecnie wykonane zostały w stylu barokowym. Warto je zobaczyć ponieważ wewnątrz  znajduje się sporo wartościowych przedmiotów. Między innymi warto zwrócić uwagę na osiemnastowieczne chrzcielnicę i ambonę z płaskorzeźbami scen z życia Jezusa Chrystusa. Do cennych elementów wnętrza należą też zabytkowe obrazy, monstrancje, relikwiarze.

W kościele znajdują się dwie piętnastowieczne kaplice – kaplica Świętego Krzyża i kaplica Matki Boskiej. Ta ostatnia ze średniowieczną polichromią.

Panorama miasta – wejście na wieżę kościoła Wszystkich Świętych

W miesiącach letnich możliwe jest wejście na wieżę na poziom 57 metrów. Atrakcja kosztuje kilka złotych. Razem z przewodnikiem będziecie się wspinać, by z balkonu zobaczyć przepiękną panoramę miasta.

Jak na dłoni macie więc Rynek, zabytkowe zabudowania Starego Miasta, a nieopodal katedrę. Nieco dalej port, neogotycki wysoki kościół św. Bartłomieja, a także nieco podobny do paryskiej wieży Eiffla maszt historycznej radiostacji. Po drodze na górę przewodnik razem z wycieczką zatrzymują się kilkakrotnie dla odpoczynku. Wtedy można dowiedzieć się co nieco o historii i ciekawostkach miasta oraz pooglądać stare fotografie.

Przyjemność niestety nie jest dla wszystkich. Osoby z problemami zdrowotnymi muszą zrezygnować, ponieważ schody są wąskie, kręte i strome. Ale jeśli ktoś ma wystarczająco dużo sił warto wejść.

Po uprzednim umówieniu się z przewodnikiem możliwe jest też wchodzenie na wieżę wieczorem, by podziwiać nocną panoramę Gliwic.

Foto: własne

6 thoughts on “Kościół Wszystkich Świętych w Gliwicach

Dodaj komentarz