Drewniany kościół w Borowej Wsi

Drewniany kościół w Borowej Wsi

Drewniany kościół w Borowej wsi – ładny zabytek

Drewniany kościół w Borowej Wsi stoi dokładnie tuż obok głównej drogi, która łączy Mikołów z Gliwicami. Nosi imię świętego Mikołaja. Natomiast sama Borowa Wieś administracyjnie należy do wspomnianego wyżej Mikołowa na Górnym Śląsku. Zabytek stoi na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.

Trochę historii

Nie znamy dokładnej daty powstania kościoła. Jedne źródła podają, że to był rok 1640, natomiast inne mówią o wieku osiemnastym, nawet prawie sto lat później. Pierwotnie służył w nieodległej wiosce Przyszowice. Na obecnym miejscu stanął w grudniu 1939 roku. Parafia jest młodsza, a jej początek sięga roku 1957.

Drewniany kościół w Borowej Wsi – architektura i wystrój.

Świątynia jest orientowana. Główna nawa stoi na planie prostokąta, natomiast prezbiterium ma trójbocznie zamknięte. Jest też oczywiście zakrystia, kruchta a także boczna kaplica. Wieża o słupowej konstrukcji powstała w pierwszej połowie osiemnastego wieku. W niej znajduje się tak zwana izbica, czyli najwyższa kondygnacja, a w niej są dzwony. Jest też na tej wieży cebulasty hełm, natomiast nad sygnaturką hełm baniasty. Wokół budynku zobaczycie soboty, a więc zadaszenia, dzięki którym ludzie stojący na zewnątrz świątyni mogli schować się przed deszczem.

Wystrój wnętrza jest typowo barokowy. Główny ołtarz zdobi obraz z wizerunkiem świętego Mikołaja patrona parafii. Są też ołtarze boczne, a w nich bardzo popularni na Śląsku święty Antoni i święty Jan Nepomucen. Śliczna jest bogato zdobiona ambona. Natomiast w kaplicy bocznej można pomodlić się pod obrazem zatytułowanym “Opłakiwanie”. Przedstawia on Maryję z martwym Jezusem na kolanach – jakby pieta, tylko nie rzeźbiona, a malowana. Jej autorem jest A. Grzywiński. W tej samej kaplicy z boku stoi też zabytkowa chrzcielnica. Podobnie jak w innych kościołach znajdziecie też różne rzeźby i płaskorzeźby z wizerunkami świętych.

Co w pobliżu?

Zachęcam do odwiedzenia całkiem niedaleko stąd jeszcze jednego drewnianego kościoła w Paniowach. Nieco dalej (ale też blisko) czyli w Bujakowie możecie zobaczyć ładne sanktuarium z pięknym parafialnym ogrodem. A jeśli jesteśmy już przy zieleńcach to zachęcam również do zwiedzenia Śląskiego Ogrodu Botanicznego. W bliskim sąsiedztwie kościoła jest restauracja i duży ośrodek Caritas dla osób niepełnosprawnych.

Leave a Reply