atrakcje na zamku w chudowie

atrakcje na zamku w chudowie

Atrakcje na zamku w Chudowie – zwłaszcza w letnie weekendy

Chudów jest małą miejscowością na Śląsku pomiędzy Gliwicami i Mikołowem. Warto tu przyjechać. Znajdziecie między innymi regionalną „Izbę łod starki„, w której poznacie jak kiedyś mieszkali ludzie na Śląsku. Jednakże najciekawsze i różnorodne są atrakcje na zamku w Chudowie.

Zabytek stoi kilka kilometrów od głównej drogi. Nie w centrum wsi, ale nieco na uboczu. Jest nieduży, powstał w szesnastym wieku z kamienia i cegły. Pierwszym jego właścicielem był Jan Saszowski z Gierałtowic. Budowla miała pełnić funkcje obronne i mieszkalne. Posiadała jedną wieżę, fosę, a nad nią drewniany most. W 1874 roku zamek spłonął i przez długie lata miejsce było puste i zaniedbane.

Rekonstrukcja, jarmarki i imprezy

Od 1995 roku z inicjatywy Andrzeja Sośnierza i powołanej przez niego fundacji pojawiła się szansa ponownego ożywienia miejsca i rekonstrukcji. Specjaliści odbudowali i pokryli dachem wieżę, w której obecnie mieści się małe muzeum zamkowe. Po drodze na kolejne piętra zobaczycie różne wystawy, a także z góry panoramę okolicy. W weekendy od maja do października u podnóża zamku odbywają się imprezy, które przyciągają tłumy ludzi – pikniki, jarmarki, pokazy, występy. Działa też gastronomia. W licznych kramach kupicie lody, kiełbaski, dania barowe. Natomiast bardziej wykwintne posiłki serwuje tutejsza oberża. Jest sporo atrakcji dla dzieci – między innymi dmuchane trampoliny do skakania i labirynt.

Osoby, które wolą odwiedzać takie miejsca w ciszy i spokoju niech przyjadą między poniedziałkiem i piątkiem. Wtedy zwykle nic tu się nie dzieje, ale też gorzej jest z gastronomią, a muzeum w wieży może być nieczynne.

Głaz narzutowy, Tekla i … strzygi

Obok zamku leży osiemnastotonowy głaz narzutowy. Natomiast w bezpośrednim sąsiedztwie jest mały lasek dobre miejsce do spacerów. W lasku tym stoją różne rzeźbione straszydła – baba jaga, Utopiec, strzyga i jeszcze jakieś inne. Jest również mała kolekcja zabytkowych drewnianych uli. W pobliżu rośnie też jedno z najwyższych w Polsce drzew – topola Tekla, wewnątrz której powstał… bufet z napojami.

foto: własne.

5 thoughts on “Atrakcje na zamku w Chudowie

Dodaj komentarz