Pałac Balestremów i kaplica w Pławniowicach

Pałac, Pławniowice, kaplica

Pałac Ballestremów i kaplica w Pławniowicach – piękne miejsce

Przepiękny pałac Ballestremów  i kaplica w Pławniowicach niedaleko Gliwic powstały w latach 1882-1885 na miejscu innego, już nie istniejącego pałacu. Autorem projektu był Konstanty Heidenreich. Bardzo bogaci Ballestremowie przybyli tu z Włoch. Byli oni właścicielami wielu górnośląskich zakładów przemysłowych, znanymi  między innymi z dużej troski o swoich pracowników. W tamtych czasach wcale nie było to oczywiste.

Architektura jak z bajki

Pałac jest neogotycki (z elementami neomanieryzmu niderlandzkiego) z czerwonej cegły. Charakterystyczne w jego wyglądzie są liczne wieże i wieżyczki wznoszące się ponad dachami, więc naprawdę wygląda jak z bajki. Prócz tego kilka osobnych budynków takich jak stajnia, wozownia, zabudowania folwarczne. Natomiast wokół tego rozciąga się wspaniały park krajobrazowy.

Budowla ma trzy skrzydła, dwie kondygnacje. Niestety nie ostał się do dnia dzisiejszego bogaty księgozbiór biblioteki  ponieważ znaczna część wyposażenia została zniszczona przez żołnierzy Armii Czerwonej pod koniec II wojny światowej. Niektóre cenne obrazy i inne przedmioty zostały natomiast wywiezione przez ostatniego właściciela – hrabiego Mikołaja Ballestrema, który został zmuszony do opuszczenia miejsca i przeprowadził się do Drezna, gdzie zginął podczas nalotów amerykańskich w lutym 1945 roku.

Po wojnie majątek najpierw przeszedł na skarb państwa, później został przekazany władzom kościelnym. Do 1976 roku mieszały tu siostry Benedyktynki, potem utworzono w pałacu funkcjonujący do dziś dom rekolekcyjny.

Niedawno dokonano gruntownego remontu obiektu. Miłe dla turystów jest, że w miesiącach letnich w niektóre dni możliwe jest zwiedzanie pałacu z przewodnikiem.

Kaplica Niepokalanego Poczęcia N.M.P.

Kaplica p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny jest integralną częścią pałacu. Wybudowana w południowo – zachodnim skrzydle budowli konsekrowana została w roku 1885. Od samego początku służyła nie tylko mieszkańcom rezydencji, ale także ludziom z okolicy. Od 1945 roku pełni rolę świątyni parafialnej w Pławniowicach. Przez pewien czas posługiwali tu ojcowie Kapucyni, a także Augustianie, obecnie pracują tu kapłani diecezjalni. Kaplica ma zaskakująco ładne wnętrze, wystrój późnobarokowy. Zbudowana na planie kwadratu, z emporami (rodzaj balkonu, przeznaczony dla wiernych). Ozdobą jest też sklepienie gwiaździste i krzyżowo – żebrowe.

Foto: własne

7 thoughts on “Pałac Ballestremów i kaplica w Pławniowicach

Dodaj komentarz