Skansen Taboru Kolejowego

Skansen Taboru Kolejowego

Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce warto zwiedzić

Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce niedaleko Rabki – Zdroju w Małopolsce powstał w roku 1993 na terenie dawnej parowozowni. Należy do PKP Cargo SA. Natomiast przed uruchomieniem muzeum eksponaty gromadzone były w lokomotywowni na terenie miasta Sucha Beskidzka. Jest to naprawdę świetna propozycja dla rodzin z dziećmi i wszystkich miłośników kolejnictwa.

Co my tu mamy?

Możecie zobaczyć tu między innymi około 50 parowozów. Co ciekawe nie tylko z zewnątrz, ale także od środka. Chociaż wsiadanie do niektórych może być trudne, zwłaszcza dla ludzi o słabszej kondycji. Są tu małe ciuchcie, takie co ciągnęły kilka równie małych wagoników, ale są też wielkie smoki jakie pędziły w dawnych ekspresach przewożąc ogromne ilości ludzi i towarów. Nawet jedno koło takiej maszyny jest większe od dorosłego człowieka. Osiem z lokomotyw jest sprawnych.

Sporo zgromadzonych eksponatów powstało w Fabloku, czyli Pierwszej Fabryce Lokomotyw w Polsce, która miała swoją siedzibę w Chrzanowie. Większość stanową maszyny wyprodukowane w latach czterdziestych i pięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Natomiast najstarsza jest oznaczona symbolem TKb-1479. Powstała ona w roku 1878 w niemieckich zakładach BMAG Schwartzkopff. Obok parowozów znajdziecie też elektrowozy i lokomotywy spalinowe. Niektóre z nich przystosowane były do jazdy po wąskich torach. Są tu też liczne wagony pasażerskie, towarowe, pługi służące do odśnieżania torów i mnóstwo innego rodzaju urządzeń.

Do specjalnych ciekawostek należy między innymi samochód marki warszawa, który mógł służyć zarówno jako drezyna jak też zwykłe auto jeżdżące po drogach (w zależności od tego jakie zamontowano mu koła). Korzystali z niego dawni kolejowi dyrektorzy.

Dla osób z daleka istnieje możliwość zorganizowania na terenie skansenu noclegów w tutejszym hotelu.

Skansen Taboru Kolejowego – wycieczka retro

Jeśli ktoś ma ochotę na przejażdżkę starym pociągiem z lokomotywą na parę może się wybrać na wycieczkę z Chabówki do Kasiny Wielkiej. Natomiast w Rabce polecamy spacer po parku zdrojowym, Rabkoland albo też wieżę widokową na Polczakówce (588 m.n.p.m.).

Stacja Muzeum Czernichów Główny i inne kolejowe atrakcje

Niedaleko Krakowa znajdziecie jeszcze jeden kolejowy skansen o nazwie Stacja Muzeum Czernichów Główny. Skansen kolejki wąskotorowej jest też między innymi na Górnym Śląsku w Rudach miedzy Rybnikiem i Gliwicami.

Foto: własne

Dodaj komentarz