wakacje-nad-morzem-baltyckim

nad-morzem

Wakacje nad Morzem Bałtyckim najlepsze w Polsce

Nasz artykuł powstał we współpracy z właścicielami strony Władysławowo. Gdyby ktoś szukał noclegów właśnie w tym mieście polecamy. Mają sporo propozycji w różnych cenach Wakacje nad Morzem Bałtyckim to z pewnością dla wielu z nas najlepszy odpoczynek w ciągu roku.

Co wiemy o Bałtyku?

Bałtyk jest morzem północnoeuropejskim śródlądowym. Znaczy to, że ze wszystkich stron otoczony  lądem. Z Morzem Północnym łączy się płytkimi cieśninami duńskimi: Wielki Bełt, Mały Bełt, Sund, Skagerrak i Kattegat. Powierzchnia akwenu wynosi ponad 415 tysięcy kilometrów kwadratowych. Otoczony jest przez aż 9 państw: Szwecję, Finlandię, Rosję, Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę, Niemcy i Danię.

Średnia głębokość wody ma nieco ponad 50 metrów, a największa głębia 459 metrów. Długość Morza Bałtyckiego z południa na północ wynosi około 1300 km, a ze wschodu na zachód w najszerszym miejscu 600 km. Linia brzegowa wynosi 8100 km. Największymi zatokami są Botnicka, Fińska, Ryska, Gdańska i Pomorska. Największymi wyspami Zelandia i Gotlandia. Polska wyspa Wolin pod względem wielkości plasuje się dopiero w połowie drugiej dziesiątki. Pod względem zasolenia należy do mórz półsłonych (zasolenie niskie).

Polska ma dostęp do morza

Długość morskiej linii brzegowej Polski (od granicy z Niemcami do granicy z Rosją) wynosi 440 kilometrów. Łącznie z Zalewem Szczecińskim i Zalewem Wiślanym 770 km.

Dostęp do morza jest dla kraju źródłem wielu korzyści. Porty dają możliwość transportu towarów drogą morską. Możliwy jest rozwój przemysłu stoczniowego, rybołówstwo, urozmaicenie krajobrazu, a także rozwój turystyki. Największymi portami na polskim wybrzeżu są Gdańsk, Gdynia, Szczecin i Świnoujście. Polska linia brzegowa nad Bałtykiem jest gęsto usiana miejscowościami turystyczno – wypoczynkowymi z których najbardziej znane są Międzyzdroje, Kołobrzeg, Ustka, Łeba, Władysławowo i mniejsze jak Hel, Jastrzębia Góra, Stegna i jeszcze mnóstwo innych.

Wakacje nad Morzem Bałtyckim – jak znaleźć tańsze noclegi?

Rodziny o niższych dochodach często odmawiają sobie wyjazdu na wakacje, zwłaszcza nad morze ze względu na wysokie koszty pobytu. Tymczasem istnieją sposoby, żeby kwoty te znacznie obniżyć. Na przykład noclegi. Zamiast w hotelach i ośrodkach wczasowych, w których jest rzeczywiście drogo można spróbować wynająć pokój na kwaterze prywatnej. Zawsze dużo taniej. Zasada jest prosta – im dalej od plaży tym ceny bardziej spadają. A więc jeśli nie boimy się codziennego spaceru na przykład pół godziny do morza to możemy spodziewać się dużo niższych cen niż tuż nad brzegiem Bałtyku.

Jeśli macie samochód jest jeszcze łatwiej. W miejscowościach oddalonych od morza np. około 5 kilometrów ceny są już naprawdę bardzo niskie (przeważnie), a jazda do plaży to przecież tylko kilka minut. Jeszcze inna zasada mówi, że cena rośnie wraz z popularnością jakiegoś wczasowiska. W znanych Międzyzdrojach, Kołobrzegu czy Ustce na pewno będzie drożej niż na przykład we wspomnianej wyżej Stegnie albo Tubadłach koło Jastrzębiej Góry.

Zawsze warto zapytać też o dostęp do kuchni. W sklepach jest mnóstwo gotowych półproduktów, z których można szybko wykombinować posiłek – o wiele taniej niż w barach i restauracjach.

Dla tych, którzy chcą jednak wydać nieco więcej na wakacje nad Bałtykiem we Władysławowie, polecamy zapoznanie się z https://www.gwiazdamorza.com/resort/o-resorcie.

Foto & video: własne

40 thoughts on “Wakacje nad Morzem Bałtyckim

Dodaj komentarz