Drewniany kościół w Żernicy

Drewniany kościół w Żernicy

Drewniany kościół w Żernicy koło Gliwic

Drewniany kościół w Żernicy koło Gliwic należy do najciekawszych zabytków sakralnych w okolicy. Nosi imię świętego Michała  Archanioła. Znajduje się na trasie Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Warto tu  przyjechać, chociaż od razu napiszemy, że wejście do środka nie należy do łatwych. Przeważnie zastaniecie zamknięte drzwi. Dlatego warto na stronie internetowej miejsca sprawdzać godziny otwarcia, ewentualnie pytać w tej sprawie miejscowych duszpasterzy.

Krótka historia miejsca

Sama wieś Żernica ma swoje początki w działalności zakonu cystersów, którzy zamieszkali niedaleko stąd, w miejscowości Rudy i byli właścicielami całej okolicy. Opisywany zabytek nie jest pierwszym jaki stał w tym miejscu. Jednakże poprzedni uległ zniszczeniu podczas walk z husytami w pierwszej połowie piętnastego stulecia. Natomiast ten, który możecie obecnie oglądać powstał w roku 1661. Jako inicjator jego budowy zasłynął opat Andreas Emanuel Pospel. Co ciekawe znacznie starsza od całej budowli jest dzwonnica datowana na początek szesnastego wieku. W dziewiętnastym stuleciu zdarzyło się tutaj sporo remontów. Jednym z efektów tych prac stała się sygnaturka z roku 1858.

Kiedy w Żernicy w roku 1970 pojawiła się nowa murowana świątynia parafialna drewniany zabytek coraz bardziej niszczał i podupadał. Dopiero lata 1998 – 2008 przyniosły kolejny remont i odbudowę. Dzięki niej kościół odzyskał dawny blask i obecnie jest jednym z najładniejszych w okolicy.

Architektura i wystrój

Budynek stoi na niewielkim wzniesieniu, dlatego łatwo go zauważycie. Powstał z drewna jodłowego na podmurówce. Orientowany o konstrukcji zrębowej. Nad pokrytym dachówkami gontem wznosi się sygnaturka. We wnętrzu wieży znajduje się tylko jeden dzwon. Pozostałe zarekwirowali Niemcy podczas II wojny światowej. Wewnątrz świątyni uwagę przyciąga piękny barokowy ołtarz główny z roku 1648. W centralnym miejscu tego ołtarza zobaczycie także obraz ze świętym Michałem Archaniołem – patronem parafii. Natomiast w bocznych ołtarzach widnieją postacie Matki Bożej i świętego Józefa.

Niemal całą powierzchnię ścian i stropów wypełniają polichromie. Część z nich powstała w roku 1661, a część niemal sto lat później. Piękna jest także barokowa ambona.

Na naszej stronie opisujemy też drewniany kościół w Poniszowicach. Także niedaleko Gliwic.

 

Foto & Film: własne

Dodaj komentarz