Muzeum Willa Caro w Gliwicach

Muzeum Willa Caro w Gliwicach

Muzeum Willa Caro w Gliwicach – ciekawe miejsce

Muzeum Willa Caro w Gliwicach należy do  najczęściej odwiedzanych przez turystów obiektów w tym mieście, dlatego zachęcam, żeby tu przyjechać. Budynek powstał pod koniec dziewiętnastego stulecia (1882-1885) na zlecenie Oscara Caro – znanego i bogatego przemysłowca, zarządcy śląskich zakładów, między innymi Huty Hermina w Łabędach.

Autorem projektu i fundatorem był Salomon Lubowski – teść Oscara jednocześnie właściciel firmy budowlanej. Willa stała się prezentem ślubnym dla młodej pary. Po śmierci Oscara Caro, jeszcze przed II wojną światową w roku 1934 budynek został zamieniony w muzeum.

Piękny wystrój wnętrz

Na zewnątrz nie robi wielkiego wrażenia, w samych Gliwicach można znaleźć sporo ładniejszych. Natomiast naprawdę warto wejść do środka, gdzie znajdziecie piękne, wspaniale urządzone pomieszczenia. Zwiedzanie zaczyna się w ładnym, chociaż niewielkim holu. Z niego prowadzą drzwi do jadalni, dużego i małego salonu oraz do gabinetu. We wszystkich znajdziecie piękne i bogato zdobione boazerie, stropy, meble, żyrandole i różnego rodzaju bibeloty. Nie wszystkie należały do pierwotnego właściciela domu (chociaż znaczna część z nich tak). Dlatego stała umieszczona na parterze ekspozycja nazywa się „Dziewiętnastowieczne wnętrza mieszkalne willi górnośląskich przemysłowców”. W dawnej jadalni od czasu do czasu odbywają się koncerty.

Trudno jest określić styl architektoniczny willi i wyposażenia wnętrz. Znajdziemy tu bowiem mieszankę neorenesansu, neobaroku, empire, biedermeier. Może ktoś doszukałby się jeszcze innych. Oscar Caro z żoną mieli swoje apartamenty na górze. Obecnie są tam pomieszczenia, w których prezentowane są różnego rodzaju wystawy czasowe. Do Willi Caro często przyjeżdżają wycieczki szkolne. Nie tylko na zwiedzanie wystawy, ale także na różnego rodzaju warsztaty i lekcje muzealne organizowane w tym miejscu.

Co jeszcze w pobliżu?

Willa Caro stoi przy ulicy Dolnych Wałów. Niedaleko jest stąd do Rynku, gliwickiej katedry, a także innego oddziału gliwickiego muzeum czyli Zamku Piastowskiego. Najlepiej przyjechać w sobotę, kiedy wejście jest bezpłatne. Jeśli macie więcej czasu zachęcam do odwiedzenia gliwickich miejsc na szlaku zabytków techniki – Muzeum Odlewnictwa Artystycznego i dawną historyczną Radiostację. Polecamy jeszcze wizytę w Kolejkowie.

Foto: własne

Dodaj komentarz