Muzeum Willa Caro w Gliwicach

Muzeum Willa Caro w Gliwicach

Trudno jest określić styl architektoniczny willi i wyposażenia wnętrz. Znajdziemy tu bowiem mieszankę neorenesansu, neobaroku, empire, biedermeier. Może ktoś doszukałby się jeszcze innych.

Muzeum Willa Caro w Gliwicach – ciekawe miejsce

Muzeum Willa Caro w Gliwicach należy do  najczęściej odwiedzanych przez turystów obiektów w tym mieście, dlatego zachęcam, żeby tu przyjechać. Jednopiętrowy budynek powstał pod koniec dziewiętnastego stulecia (1882-1885) na zlecenie gliwickiego przemysłowca Oscara Caro, zarządcy śląskich zakładów, między innymi Huty Hermina w Łabędach.

Drugie piętro dobudowano kilkadziesiąt lat później – w latach dwudziestych XX wieku. Wtedy też pokryto budynek nowym dachem.

Autorem projektu i fundatorem był Salomon Lubowski – teść Oscara jednocześnie właściciel firmy budowlanej. Willa stała się prezentem ślubnym dla młodej pary. Po śmierci Oscara Caro, jeszcze przed II wojną światową w roku 1934 budynek został zamieniony w muzeum.

W 1929 r. właścicielem willi stał się hrabia Nicolaus von Ballestrem z Pławniowic. W 1934 r. obiekt został przekazany miastu na nową siedzibę Oberschlesische Museum. Natomiast w 1945 r. został przejęty przez Muzeum w Gliwicach. W latach 1991–2000 odbył się tutaj kapitalny remont.

Od początku istnienia willa Caro w Gliwicach była otoczona przez eklektyczny ogród. Obecnie otacza ją wiernie zrekonstruowane kamienno-metalowe ogrodzenie.

Muzeum Willa Caro w Gliwicach – piękny wystrój wnętrz

Na zewnątrz nie robi wielkiego wrażenia, w samych Gliwicach można znaleźć sporo ładniejszych. Natomiast naprawdę warto wejść do środka, gdzie znajdziecie piękne, wspaniale urządzone pomieszczenia. Zwiedzanie zaczyna się w ładnym, chociaż niewielkim holu. Z niego prowadzą drzwi do jadalni, dużego i małego salonu oraz do gabinetu.

We wnętrzach znajdziecie piękne i bogato zdobione stropy, boazerie, meble, żyrandole i różnego rodzaju bibeloty. Warta uwagi jest też oryginalna stolarka drzwiowa.

Nie wszystkie należały do pierwotnego właściciela domu (chociaż znaczna część z nich tak). Dlatego stała umieszczona na parterze ekspozycja nazywa się „Dziewiętnastowieczne wnętrza mieszkalne willi górnośląskich przemysłowców (a nie wnętrza mieszkania Oscara Caro)”.

Siedziba muzeum w Gliwicach

Ponieważ Willa pełni rolę muzeum w Gliwicach przebudowano częściowo wnętrza. I tak na przykład w dawnej jadalni powstała sala koncertowa. Natomiast na górze, tam gdzie Oscar Caro z żoną mieli swoje apartamenty obecnie mają miejsce liczne wystawy czasowe.

Do Willi Caro często przyjeżdżają wycieczki szkolne. Nie tylko na zwiedzanie ekspozycji, ale także na różnego rodzaju warsztaty i lekcje muzealne organizowane w tym miejscu.

Co jeszcze w pobliżu?

Willa Oscara Caro stoi przy ulicy Dolnych Wałów. Niedaleko jest stąd do Rynku, gliwickiej katedry, a także innego oddziału gliwickiego muzeum czyli Zamku Piastowskiego. Najlepiej przyjechać w sobotę, kiedy wejście jest bezpłatne.

Jeśli macie więcej czasu zachęcam do odwiedzenia gliwickich miejsc na szlaku zabytków techniki – Muzeum Odlewnictwa Artystycznego i dawną historyczną Radiostację. Polecamy jeszcze wizytę w Kolejkowie.

Foto: własne

Dodaj komentarz