Zamek Piastowski w Raciborzu

Zamek Piastowski w Raciborzu

Zamek Piastowski w Raciborzu – długa historia

Zamek Piastowski w Raciborzu należy do najstarszych zabytków na ziemiach śląskich. Sięga najprawdopodobniej trzynastego stulecia. Natomiast sam gród liczy jeszcze co najmniej kilka wieków więcej. Być może powstał jeszcze przed chrztem Polski. Niektórzy sądzą, że około roku 845. Wspomniał o nim w swojej Kronice Gall Anonim. Mieli tu siedzibę książęta piastowscy. Niestety w wieku szesnastym budowlę przejęli Czesi, nieco później Hohenzollernowie. Potem jeszcze przechodziła do różnych właścicieli i państw. Rządzili tu swego czasu także Austriacy i Prusowie.

Jak to zwykle bywa na przestrzeni wieków miały miejsce liczne przebudowy, rozbudowy i odbudowy po wszelkich pożarach i wojennych zniszczeniach. W różnych stylach. Tak wiec znajdziecie tu ślady i gotyku i renesansu i baroku. A może jeszcze jakichś innych epok.

Ciężkie czasy nastały w zamku także po II wojnie światowej. Brak dobrego pomysłu na wykorzystanie i wieloletnie zaniedbania sprawiły, że zabytek coraz bardziej się sypał i stawał ruiną. Dopiero od lat 90 – tych ubiegłego stulecia trwają tu prace renowacyjne, a od roku 2012 jest dostępny do zwiedzania turystycznego.

Co można zobaczyć w raciborskim zamku?

Na dziedziniec wejdziecie przez siedemnastowieczną bramę wjazdową. Na całość budowli składają się także Dom Książęcy i browar. Natomiast najcenniejszym elementem architektonicznym na zamku jest trzynastowieczna kaplica św. Tomasza Becketa, którą często nazywa się perłą śląskiego gotyku. Poświęcona ponownie po remoncie w roku 2016.  Wewnątrz Domu Książęcego urządzone są różne wystawy, które się zwiedza z przewodnikiem. Do najciekawszych należą dawne narzędzia tortur i ekspozycja na temat pracy w więzieniach, chociaż niestety brakuje typowych arystokratycznych wnętrz.

Co w pobliżu?

Warto przejść się parkiem wzdłuż Odry obok zamku. W mieście jest ładny Rynek. Zachęcam też do zwiedzenia muzeum, w którym znajdziecie miedzy innymi prawdziwą mumię egipską. Spośród budowli sakralnych polecam szczególnie dwa zabytkowe kościoły – podominikański świętego Jakuba i duży ładny Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Blisko zamku jest jeszcze neogotycki św. Jana Chrzciciela. Natomiast jeśli lubicie zamki i pałace to możecie też pojechać do pobliskiego Tworkowa. Wprawdzie tam jest już tylko ruina, ale ostało się z niej dość sporo i jest dostępna do zwiedzania.

Foto: własne

Dodaj komentarz