Olsztyn i zamek w Olsztynie
Olsztyn i zamek w Olsztynie – czyli propozycja na Warmię
Olsztyn i zamek w Olsztynie należą do najciekawszych atrakcji turystycznych Warmii. Będąc w okolicy nie można tego pominąć.
Olsztyn – stolica regionu
Olsztyn należy do największych miast na północy Polski. Jest stolicą województwa warmińsko – mazurskiego, jednocześnie siedzibą diecezji kościołów i katolickiego i luterańskiego. Wielki ośrodek administracyjny, gospodarczy, edukacyjny i kulturowy.
W Olsztynie mieszka niespełna 200 tysięcy mieszkańców na powierzchni około 90 kilometrów kwadratowych. Przed rozbiorami razem z całą Warmią należał do Polski.
Miasto pięknie jest położone pod względem przyrodniczo – krajobrazowym. Na rzeką Łyną na Pojezierzu Olsztyńskim (część Pojezierza Mazurskiego), w sąsiedztwie Puszczy Napiwodzko – Ramuckiej. W granicach administracyjnych Olsztyna leży aż 15 jezior, prócz tego sporo terenów leśnych, parków, skwerów i dwa rezerwaty przyrody roślinności torfowej – Mszar i Redykajny.
Pierwsze wzmianki o powstaniu miejscowości pochodzą z roku 1334. Jej początkiem była założona przez Henryka von Lutra (ówczesnego wójta warmińskiego) strażnica chroniąca tutejszych osadników przed najazdami Litwinów. Na miejscu tej strażnicy powstał w późniejszych czasach olsztyński zamek.
Do początku piętnastego wieku tereny te znajdowały się we władaniu zakonu krzyżackiego. Później przez krótki czas Olsztyn i okolica należały do Związku Pruskiego, a po zawartym w Toruniu w 1466 roku pokoju został włączony do Polski. Jednym z najsłynniejszych w świecie mieszkańców, a nawet włodarzy miasta był Mikołaj Kopernik, administrator dóbr kapituły warmińskiej.
Co warto zobaczyć w Olsztynie?
Na przyjeżdżających do Olsztyna turystów czekają liczne muzea, galerie, kina, teatry, planetarium i mnóstwo zabytków. Ponieważ nie sposób wymienić wszystkie podam tylko te najciekawsze z nich:
Konkatedra św. Jakuba, wiele innych równie pięknych kościołów, Rynek i zabudowa starego miasta, stary ratusz. Warto też wiedzieć, że Olsztyn leży na trasie szlaku Drogi świętego Jakuba. No i oczywiście zamek, ale o tym poniżej.
Zamek w Olsztynie
Może na początku ciekawostka – w Polsce są dwa zamki w Olsztynie, a raczej w dwóch różnych Olsztynach. Jest bowiem też Olsztyn na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej i tam też jest zamek. Natomiast zamek w Olsztynie (ten na Warmii) był własnością i siedzibą kapituły warmińskiej aż do roku 1772. Prócz tego pełnił funkcje obronne. Najsłynniejszym administratorem był w latach 1516 – 1521 Mikołaj Kopernik, po którym zachowało się do dziś kilka pamiątek, a najcenniejszą jest oryginalna tablica astronomiczna.
W czternastym wieku na miejscu obecnego zamku zbudowana była drewniano – ziemna strażnica, którą wkrótce zaczęto przerabiać. Podobnie jak wiele innych obronnych budowli zrobiono tu fosę i mury obronne. Czterdziestometrowa okrągła wieża powstała później – w wieku szesnastym, wtedy też podwyższono mury do wysokości 12 metrów i połączono z murami miejskimi. Podczas wojny z krzyżakami trwały walki także o ten zamek, który z tego powodu co pewien czas zmieniał właścicieli.
Z biegiem czasu budowla utraciła znaczenie militarne, zmieniono ją na bogatą rezydencję, w której bywał między innymi Ignacy Krasicki. Natomiast od 1921 roku mieści się tu muzeum. Jedną z ciekawostek dla zwiedzających są stojące na dziedzińcu kamienne pruskie baby. Warto wiedzieć, że niektóre z nich liczą (podobno) ponad 700 lat.
Olsztyn i zamek w Olsztynie, a co jeszcze w okolicy?
Zachęcam też do zwiedzania innych zamków w okolicy na przykład zamek w Kętrzynie, Lidzbarku, Olsztynku, Ostródzie, a zwłaszcza zamek w pięknym gotyckim Reszlu. No i jeszcze w wielu miejscach.
Zwiedzając Olsztyn warto również pomyśleć o zaplanowaniu noclegu, najlepiej jak najbliżej lokalnych atrakcji. Doskonałą propozycję stanowi Hotel Warmiński, atrakcyjnie umiejscowiony w samym sercu miasta. Hotel w centrum Olsztyna to świetna baza wypadowa dla każdego odwiedzającego.
7 thoughts on “Olsztyn i zamek w Olsztynie”