drewniany kościół w Poniszowicach

kościół drewniany, zabytkowy

Drewniany kościół w Poniszowicach ma ponad 500 lat

Drewniany kościół w Poniszowicach pochodzi z piętnastego wieku.Ten piękny zabytek nazywa się dokładnie: kościół p.w. Narodzenia św. Jana Chrzciciela i Matki Boskiej Częstochowskiej.  Znajduje się w niewielkiej wsi  w gminie Rudziniec w powiecie gliwickim. Choć jest to cenny zabytek niewiele ludzi wie o nim, nawet tych którzy mieszkają całkiem niedaleko, w Gliwicach lub okolicy, a warto go zobaczyć.

Drewniany kościół w Poniszowicach – Szlak Architektury Drewnianej województwa śląskiego

Prowadzą tu szlaki turystyczne czerwony i zielony, a także Szlak Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Pierwszy dwunastowieczny kościółek stał w tym miejscu co najmniej od roku 1175 (pierwsza pisemna wzmianka w dokumentach), niestety nie zachował się. Ten obecny drewniany kościół w Poniszowicach powstał w roku 1499, natomiast niecałe sto lat młodsza jest dzwonnica. Boczna kaplica pojawiła się w roku 1650, a jej fundatorem był Franciszek Rogojski ze Słupska. W późniejszych latach zdarzały się liczne przeróbki – powstały między innymi soboty czyli małe zadaszenia wokół budowli. Było też kilka remontów świątyni i chóru.

Architektura i wystrój

Kościół stoi na niewielkim wzniesieniu, dlatego ładnie go widać. Jest orientowany o konstrukcji zrębowej. Prezbiterium jest trójboczne, a nawa ma kształt kwadratowy. Ozdobą zabytku  są wspomniane wcześniej soboty. Wyższy dwuspadowy dach z gontem znajduje się nad nawą, natomiast niższy trójspadowy nad prezbiterium. Nad świątynią góruje także niewielka wieżyczka sygnaturka.

Wyposażenie jest ciekawe – barokowe i manierystyczne. W ołtarzu głównym wisi obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Parafianie sprowadzili  go w roku 1850 jako wotum wdzięczności za ocalenie w czasie zarazy i głodu. Prócz tego są dwa ołtarze boczne z cennymi osiemnastowiecznymi obrazami Zmartwychwstania Pańskiego i świętej Barbary. Organy natomiast pochodzą z dziewiętnastego wieku. Za to między nawą a prezbiterium przyciąga uwagę tęcza z krucyfiksem.

Obok kościoła stoi też wspomniana wcześniej drewniana dzwonnica, a w niej wiszą dzwony. Najstarszy z nich pochodzi z szesnastego stulecia. Wokół świątyni znajduje się cmentarz z dziewiętnastowiecznym murem

Inne atrakcje w pobliżu Poniszowic

Jeśli będziecie w okolicy polecam, byście też zwiedzili położone bardzo niedaleko stąd Pławniowice. Jest tu piękny pałac z nie mniej pięknym parkiem i jezioro, które w upalne dni przyciąga amatorów kąpieli. Na naszej stronie opisujemy także drewniany kościół św. Michała w Żernicy.

 

Foto: własne

 

 

5 thoughts on “Drewniany kościół w Poniszowicach

Dodaj komentarz